.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprzedaż samochodu po śmierci żony

• Opublikowano: 16-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Chcę sprzedać samochód. Jest zarejestrowany na mnie i na żonę. Żona zmarła w zeszłym roku. Mam dwoje dzieci. Jak przeprowadzić taką transakcję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż samochodu po śmierci żony

Przeprowadzenie postępowania spadkowego

Po śmierci żony konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, aby ujawnić spadkobierców po żonie, którzy – wobec tego, iż ½ udziału w pojeździe należy do masy spadkowej po żonie – wyrażą zgodę jako współwłaściciele na sprzedaż samochodu. Obecnie to Pan i dzieci jesteście współwłaścicielami pojazdu i aby sprzedać samochód, powinien Pan przeprowadzić postępowanie spadkowe, żeby ujawnić współwłaścicieli. Następnie będzie Pan mógł razem z dziećmi sprzedać samochód. Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia”.

 

Stwierdzenie nabycia spadku następuje na wniosek i – co do zasady – w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Niemniej zgodnie z art. 681 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) możliwe jest również stwierdzenie nabycia spadku w postępowaniu o dział spadku. Nie oznacza to jednak, że sąd działa wtedy z urzędu. Należy bowiem zgodzić się, że przeważnie wniosek o wszczęcie postępowania działowego zawiera także implicite wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (W. Borysiak w: K. Osajda, Komentarz KC, t. 3, 2013, art. 1025 K.c.; J. Ciszewski, J. Knabe w: J. Ciszewski, Komentarz KC, 2014, art. 1025 K.c.; J. Kremis, J. Kuźmicka-Sulikowska w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, 2017, art. 1025 K.c.; E. Skowrońska-Bocian, J. Wierciński w: J. Gudowski, Komentarz KC, t. 4, 2013, art. 1025 K.c). Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 K.p.c.).

 

Zgodnie z art. 670 K.p.c. sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a więc żony – właściwy w takim zakresie jest wydział cywilny. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także w przypadku zawarcia związku małżeńskiego – skrócone odpisy aktów małżeństwa. Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie spadkowe przed notariuszem

Postępowanie, jak wskazałam, może odbyć się także przed notariuszem. Przed notariuszem musi się Pan natomiast stawić wspólnie z dziećmi – konieczna jest obecność wszystkich spadkobierców. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość nabycia spadku i jego działu w jednej czynności – gdy dzieci zrzekną się na Pana rzecz udziałów w masie spadkowej. Jeżeli w masie spadkowej nie ma nieruchomości – możliwe jest sporządzenie zwykłej pisemnej umowy. Jednak i tak działanie należy rozpocząć od postępowania spadkowego – nabycia spadku po żonie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu