Sprzedaż partycypacji w TBS rozłożone na raty• Opublikowano: 13-01-2023 • Autor: Adwokat Kinga Karaś |
Zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana odkupieniem ode mnie partycypacji w TBS. Niestety, na tę chwilę dysponuje tylko częścią kwoty, którą chciałbym uzyskać. Zgodziłem się na sprzedaż partycypacji w ratach, wpłacenie części pieniędzy teraz, a reszty w 24 ratach. Jak napisać umowę, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed ewentualnym niespłacaniem reszty kwoty w ratach? Czy zawrzeć w umowie klauzulę, że przeniesienie – cesja partycypacji ma odbyć się dopiero po opłaceniu ostatniej raty? Czy jest jakiś inny mechanizm, który może pomóc mi się zabezpieczyć przed niepłaceniem przez nowego partycypanta reszty umówionej kwoty? |
|
Umowa cesji ogółu praw i obowiązków partycypacji w TBSPodstawa prawna: ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (K.c.), ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.), ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (ustawa o TBS).
W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z umową cesji ogółu praw i obowiązków partycypacji w TBS. Co do zasady, umowa cesji ogółu praw i obowiązków partycypacji w TBS wymaga zgody TBS (obecnie SIM), chyba że co innego wynika z umowy. Najlepiej jeżeli byłaby ona sporządzona w formie aktu notarialnego z oświadczeniem nabywcy o podaniu się egzekucji bezpośrednio z tego aktu. Wówczas taki akt notarialny może zostać wyposażony w klauzulę wykonalności i stanowić tytuł wykonawczy równoważny z wyrokiem sądu opatrzonym taką klauzulą. Akt ten powinien zawierać następujące elementy:
Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o TBS: Osoba fizyczna, która zawarła z SIM umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, nie może bez zgody SIM dokonywać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tej umowy na rzecz wskazanego przez siebie najemcy.
Akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji
„§ 1. Tytułami egzekucyjnymi są: 1) orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem; 11) orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu; 3) inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej; 4) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie; 5) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności; 6) akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi. § 2. Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji może być złożone także w odrębnym akcie notarialnym.”
Podsumowując, najbezpieczniej byłoby zawrzeć umowę cesji w formie aktu notarialnego wraz z oświadczeniem dłużnika o poddaniu się egzekucji bezpośrednio z tego aktu. Bowiem w przypadku takiego aktu notarialnego można wystąpić bezpośrednio o klauzulę wykonalności, a następnie skierować jego wykonalności bezpośrednio do komornika.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Kinga Karaś Adwokat świadczący usługi prawne zarówno na rzecz osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka lub współautorka wielu artykułów naukowych i monografii. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu Master 2 Uniwersytetu w Orleanie. Ukończyła Szkołę Prawa Francuskiego, Szkołę Prawa Kontynentalnego w Paryżu. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz prawie cywilnym a w szczególności w szeroko pojętym prawie nieruchomości (Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie, umowy deweloperskie, umowy o roboty budowlane itp.). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale