W serwisie
Materiały
Sprzedaż nieruchomości w Polsce i zakup domu w Anglii• Autor: Marcin Sądej |
W ubiegłym roku sprzedałam w Polsce nieruchomość, którą posiadaliśmy z mężem (po 1/2 udziału ). W związku z tym, że okres, przez który posiadałam tę nieruchomość, jest krótszy niż 5 lat, mam obowiązek zapłacenia podatku (PIT-39). Mamy jednak zamiar kupić dom w Anglii, częściowo na kredyt, ale musimy wpłacić wkład własny. Czy mogę wykorzystać ten wkład na zadeklarowane cele mieszkaniowe i w jakiej części? Jakie będą potrzebne dokumenty? |
|
Odpłatne zbycie nieruchomości położonych w PolsceZgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości położonych w Polsce jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Nie zawsze jednak powstanie obowiązek zapłaty podatku, bowiem podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT.
Zgodnie z powyższych przepisem jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na własny cel mieszkaniowy, to podatek z tytułu sprzedaży nie wystąpi (odpowiednio jeżeli część przychodu zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe podatek zostanie zmniejszony proporcjonalnie).
Zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy PIT przez własne cele mieszkaniowe rozumie się wydatki poniesione na nabycie nieruchomości położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce na zakup domu położonego w Wielkiej Brytanii a zwolnienie na cele mieszkanioweW rezultacie przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce na zakup domu położonego w Wielkiej Brytanii uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z przepisem przeznaczenie środków na zakup nowej nieruchomości musi nastąpić w terminie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż.
Aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik zobowiązany jest wykazać, jaką kwotę przeznaczy na własne cele mieszkaniowe w zeznaniu PIT-39, które składane jest do 30 kwietnia roku następującego po roku sprzedaży. Z uwagi na fakt, iż mieszkanie była Państwa własnością po połowie, zarówno Pani jak i małżonek musicie złożyć osobne PIT-39. Podkreślam, że jeżeli oboje Państwo zadeklarują przeznaczenie na własne cele mieszkaniowe (zakup domu w UK) całość uzyskanych środków ze sprzedaży mieszkania w Polsce, to w całości będą Państwo zwolnieni od podatku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale