.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprzedaż nieruchomości na raty, jak się zabezpieczyć?

• Data: 13-10-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem osobą samotną w podeszłym wieku i posiadam nieruchomość. Nie chcę, aby w przypadku mojej śmierci spadek odziedziczyli dalsi krewni, z którymi nie utrzymuję żadnych kontaktów. Nieruchomość chętnie kupiłby mój znajomy, lecz nie dysponuje on odpowiednim funduszem. Czy istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości na raty? Jeśli tak, to na jaki maksymalny okres można rozłożyć raty? Czy można rozłożyć płatność na 25 lat? Jeśli doszłoby do mojej śmierci wcześniej, spłacałby te raty mojemu wyznaczonemu zstępnemu. Kiedy nastąpi przekazanie nieruchomości? Co się stanie, jeśli dojdzie do mojej śmierci i zstępnego, a raty nie zostaną spłacone?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż nieruchomości na raty, jak się zabezpieczyć?

Sprzedaż nieruchomości na raty

Jak najbardziej może Pan dowolnie rozporządzać nieruchomością, która jest Pana własnością – może Pan także ją sprzedać i rozłożyć płatność na raty. Nie polecam jednak rozkładania płatności na tak odległy czas, zazwyczaj raty rozkłada się na kilka lat. Jak wskazuje ustawodawca – najczęściej na maksymalnie 10 lat (tak jak np. przy zniesieniu współwłasności).

 

Zgodnie bowiem z art. 212 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.):

„§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych”.

 

Wobec tego, jak najbardziej notarialnie może Pan sprzedać nieruchomość i wskazać tam rozłożenie płatności na raty – jednak polecam, aby spłata zmieściła się maksymalnie w kilku latach. Jeżeli chodzi o przeniesienie własności, to zależy to już od Państwa – czy nastąpi od razu w chwili zakupu, czy po dokonaniu płatności wszystkich rat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niespłacenie rat w wyznaczonym terminie

Jeżeli dłużnik nie zakończy spłaty rat we wskazanym terminie, a nastąpi Pana śmierć, spadkobiercy wejdą w Pana uprawnienie do pobrania zaległości. Zgodnie z treścią art. 922 K.c.:

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”.

 

Spadek jest definiowany jako ogół praw i obowiązków majątkowych przechodzących ze zmarłej osoby fizycznej na jego spadkobiercę lub spadkobierców (art. 922 § 1 K.c.). Do spadku należą prawa i obowiązki mające cztery cechy: dwie „pozytywne” (cywilnoprawny i majątkowy charakter) oraz dwie „negatywne” (brak ścisłego związku z osobą zmarłego oraz niewskazanie przez ustawodawcę, że prawo takie lub obowiązek przechodzi na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami) – por. Piątowski, Kordasiewicz, Prawo spadkowe, 2011, Nb 44.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprzedaż mieszkania na raty

Pan Jan postanowił sprzedać swoje mieszkanie, ale ze względu na sytuację finansową kupującego zgodził się na rozłożenie płatności na 5 lat. W umowie notarialnej określono wysokość rat oraz terminy ich spłat. Pan Jan podjął decyzję, że przeniesienie własności nastąpi dopiero po uregulowaniu wszystkich rat. Po trzech latach kupujący napotkał trudności finansowe i przestał płacić raty. Zgodnie z umową pan Jan mógł zażądać zwrotu mieszkania, jednak postanowił rozwiązać sprawę polubownie, aby uniknąć postępowania sądowego.

 

Niespłacone raty po śmierci dłużnika

Pani Maria sprzedała swoją działkę na raty z terminem spłat rozłożonym na 10 lat. Po trzech latach pani Maria zmarła, a kupujący, pan Kowalski, nie był w stanie kontynuować spłat. Zgodnie z przepisami prawa majątkowe pani Marii, w tym prawo do pobierania rat, przeszły na jej spadkobierców. Spadkobiercy pani Marii dowiedziawszy się o długach związanych z działką, postanowili skontaktować się z panem Kowalskim i ustalić nowy harmonogram spłat. Zgodnie z prawem byli zobowiązani do kontynuowania egzekucji umowy oraz do przyjęcia odpowiedzialności za zobowiązania finansowe związane z tą transakcją.

 

Sprzedaż działki na raty

Pan Tomasz postanowił sprzedać swoją działkę rolną młodej parze na raty. W umowie określono, że płatności będą odbywać się co miesiąc. Po roku młoda para napotkała trudności finansowe i nie mogła opłacić jednej z rat. Pan Tomasz postanowił dać im dodatkowy czas na uregulowanie płatności. Dzięki temu młoda para mogła ustabilizować swoją sytuację finansową i kontynuować spłatę.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia zasady dotyczące sprzedaży nieruchomości na raty. W przypadku, gdy kupujący nie wywiązuje się ze spłat, prawa do pobierania zaległości przechodzą na spadkobierców sprzedającego po jego śmierci. To ważne, aby w umowie notarialnej zawrzeć szczegóły dotyczące harmonogramu spłat oraz terminy ich uiszczenia. Takie podejście pozwala uniknąć problemów prawnych i umożliwia sprawne zakończenie transakcji.

Oferta porad prawnych

Planujesz sprzedać nieruchomość na raty, ale nie wiesz, jak zabezpieczyć swoje interesy? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć wszystkie zasady związane z taką transakcją – nie tylko udzielą Ci cennych wskazówek, ale także przygotują niezbędne pisma i dokumenty. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać fachową pomoc!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu