W serwisie
Materiały
Sprzedaż namalowanego obrazu a umowa i podatek• Autor: Marcin Sądej |
Jestem artystą – malarzem (niezrzeszonym, wolnym, niemającym założonej działalności gospodarczej) i chcę sprzedać obraz namalowany kilka lat temu (odpada więc umowa o dzieło). Jak powinna wyglądać umowa (czy to umowa kupna–sprzedaży?) i jaki podatek muszę zapłacić ja lub kupujący? |
Fot. Fotolia |
Sprzedaż własnoręcznie namalowanego obrazuNa gruncie ustawy PIT przychód ze sprzedaży namalowanych własnoręcznie obrazów będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy PIT).
W przypadku, gdy sprzedaje Pani obraz na rzecz innej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku pozostaje po Pani stronie. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-37 (lub PIT-36) składanym do 30 kwietnia roku następującego. Rozliczenie dochodu ze sprzedaży obrazu własnoręcznie malowanegoPieniądze, które otrzyma Pani za obraz od kupującego, będą stanowiły dla Pani przychód podatkowy. W przypadku dochodów z praw majątkowych koszty ustala się w wysokości 50% kwoty uzyskanego przychodu. Ustawa PIT stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. W konsekwencji jeżeli sprzeda Pani obraz za np. 1000 zł, to:
Podkreślić również należy, że od tak uzyskanego dochodu nie musi Pani odprowadzać zaliczki na podatek w trakcie roku. Cały dochód rozlicza Pani w zeznaniu rocznym.
W zakresie formy, w jakiej należy sporządzić umowę, będzie to umowa sprzedaży. Na podstawie takiej umowy sprzedaje Pani konkretny egzemplarza obrazu, jednakże przychód ten będzie związany z korzystaniem z praw autorskich. Powyższy sposób opodatkowania została potwierdzony m.in. w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-998/13/MZ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale