W serwisie
Materiały
Sprzedaż mieszkania, gdy jest kilku właścicieli• Autor: Iryna Kowalczuk |
Chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym aktualnie mieszkam. Połowa mieszkania jest moja, a druga połowa przypada na dzieci zmarłego męża (z jego pierwszego małżeństwa). Rozmawiałam z dziećmi, które oświadczyły, że nie chcą nic z ich udziałów. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy do sprzedaży, czy potrzebne jest zrzeczenie się dziedziczenia przez dzieci? Jak sprzedać mieszkanie, gdy jest kilku właścicieli? |
|
Sprzedaż nieruchomości należącej do kilku właścicieliSprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością wizyty wszystkich współwłaścicieli u notariusza i sporządzenia umowy kupna sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zamiast wizyty osobistej współwłaściciele mogą działać również poprzez swoich pełnomocników. Do sprzedaży nieruchomości będzie potrzebne pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego.
Zrzeczenie się dziedziczenia nie ma nic wspólnego z kwestią własności ani sprzedaży nieruchomości. Jest to bowiem umowa, której skutki prawne zaczynają obowiązywać dopiero po śmierci. Zatem nawet jeżeli podpisałaby Pani teraz z dziećmi męża takie umowy, to nic to nie zmieni w kwestii współwłasności nieruchomości. Nadal współwłaścicielami będzie Pani i dzieci męża. Umowa darowizny między macochą i pasierbamiRozwiązaniem sytuacji w Pani sprawie jest wspólne z dziećmi męża sprzedanie tej nieruchomości (jak już pisałam mogą stawić się na podpisania umowy kupna sprzedaży u notariusza osobiście albo poprzez pełnomocników). Następnie, jeżeli dzieci męża nie chcą swych udziałów w tej nieruchomości, to powinni za pomocą umowy darowizny przekazać Pani uzyskane z tej sprzedaży środki pieniężne. Umowa darowizny pieniędzy nie wymaga sporządzenia jej u notariusza, wystarczy zwykła forma pisemna. Czyli dzieci męża piszą, że przekazują Pani określoną kwotę pieniędzy, a Pani poświadcza, iż faktycznie tę kwotę otrzymała.
Co istotne, od takiej darowizny nie zapłaci podatku ani Pani, ani dzieci męża. Brak przysposobienia nie wpływa na prawo do zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy od spadków i darowizn. Pasierbami są dzieci małżonka niebędące zarazem dziećmi drugiego ze współmałżonków. Pomiędzy tymi osobami (ojczym/macocha, pasierb) powstaje, z chwilą zawarcia małżeństwa z rodzicem pasierba, stosunek powinowactwa, o którym mowa w art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymieniony przepis zwalnia bowiem z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Tak więc w przypadku darowizny na Pani rzecz pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości od dzieci Pani męża wystarczy, że zgłosi Pani taką darowiznę w urzędzie skarbowym, ale podatku Pani nie zapłaci.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale