Sprostowanie pomyłki w postanowieniu sądu rejonowego• Autor: Marcin Górecki |
Jestem pełnomocnikiem ojca odnośnie mienia zabużańskiego. Wystąpiłem do sądu rejonowego o przeprowadzenie procesu spadkowego po zmarłych rodzicach mojego taty. Otrzymałem już postanowienie, lecz nastąpiła pomyłka w jego treści – imię babci zapisano błędnie. Błąd był też w odpisie zupełnym aktu małżeństwa dziadków. Sprostowałem dane w akcie, dostarczyłem dokument do sądu, lecz w (prawomocnym) postanowieniu jest niewłaściwe imię. Co mogę zrobić? Jak sprostować pomyłkę? |
|
Sprostowanie orzeczenia sądu niedotyczące merytorycznej treści rozstrzygnięciaPrzedmiotem wykładni w niniejszym przypadku będzie art. 105 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.). Przepis art. 105 normuje możliwość dokonania w każdym czasie sprostowań niedotyczących merytorycznej treści rozstrzygnięcia (§ 1), organy uprawnione do dokonywania sprostowań (§ 2), formę dokonywania sprostowań (§ 3), możliwość złożenia zażalenia na postanowienie i zarządzenie w kwestii sprostowania (§ 4).
Odtwarzając semantyczne desygnaty pojęciowe art. 105, należy uwzględnić, że:
Pomyłka dotycząca imienia w orzeczeniu sąduSprostowanie nie oznacza jednak wprowadzenia do orzeczenia składników pominiętych w nim lub powodujących zmianę w treści rozstrzygnięcia. Takie skutki można osiągnąć jedynie za pomocą uzupełnienia orzeczenia lub wniesienia środka odwoławczego.
Sprostowanie wyroku i postanowienia następuje w formie postanowienia, a sprostowanie zarządzenia w formie zarządzenia. Sprostowanie dochodzi zawsze do wiadomości stron wobec istnienia obowiązku ogłoszenia lub doręczenia takiego postanowienia stronom (art. 100 § 2 w zw. z art. 105 § 4).
Art. 105 dotyczy omyłki oczywistej, a więc rzucającej się w oczy, niewymagającej żadnych dodatkowych ustaleń. Może ona polegać na przykład na błędnym oznaczeniu organu procesowego, sygnatury akt lub imion uczestników postępowania. Taką omyłkę można sprostować w każdym czasie, a więc i po uprawomocnieniu się orzeczenia. Innymi słowy nie ma żadnego znaczenia, czy orzeczenie stało się już prawomocne. Sprostowania oczywistej omyłki dokonuje organ z urzędu lub na wniosek stron (art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego). Właściwy jest ten organ, który popełnił omyłkę, ale organ instancji odwoławczej, jeżeli przed nim toczy się postępowanie, może sprostować orzeczenie pierwszej instancji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Górecki Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale