Sprawozdanie opiekuna prawnego• Autor: Marcin Górecki |
Jestem opiekunem całkowicie ubezwłasnowolnionego wujka (cierpi na chorobę Alzheimera). Ja i moja mama jesteśmy jego najbliższą rodziną. Zatrudniam opiekunki, chodzę z nim do lekarzy, nadzoruję opłaty itd. Jak powinno wyglądać sprawozdanie opiekuna prawnego? Czy istnieje jakiś wzór?
|
|
Sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiemPrzedmiotem wykładni w niniejszej sprawie jest art. 166 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.o.). Zgodnie z jego treścią:
„Art. 166. § 1. Opiekun obowiązany jest, w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiem.
§ 2. Jeżeli dochody z majątku nie przekraczają prawdopodobnych kosztów utrzymania i wychowania pozostającego pod opieką, sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od przedstawiania szczegółowych rachunków z zarządu; w wypadku takim opiekun składa tylko ogólne sprawozdanie o zarządzie majątkiem”.
Jak podaje art. 175 K.r.o.: „Do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim z zachowaniem przepisów poniższych”. Co powinno zawierać sprawozdanie opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej?Zawartość sprawozdania opiekuna z wykonywanej pieczy nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie Innymi słowy, należy stosować przepis art. 166 K.r.o. Nie ma jednolitych przepisów, które określałyby zawartość sprawozdania opiekuna z wykonywanej pieczy nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie. Zgodzić należy się jednak ze stanowiskiem doktryny, że sprawozdanie takie powinno być szczegółowe i zawierać wszystkie istotne dane odnoszące się do osoby ubezwłasnowolnionego całkowicie, a także umożliwiające dokonanie oceny postępowania opiekuna w zakresie troski o osobę ubezwłasnowolnioną (tak w szczególności: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, s. 867 i następne; T. Ereciński, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, t. 2, s. 191; J. Marciniak, Treść…, s. 145; S. Kalus, Opieka…, s. 182 i następne). Nie można wskazać na konkretny wzór, bowiem taki nie istnieje. Poniżej podaję jednak okoliczności, które winny zostać zawarte w sprawozdaniu.
Sprawozdanie opiekuna prawnego powinno zawierać w szczególności dane odnoszące się do:
Prawidłowe wywiązywanie się z obowiązku sporządzenia sprawozdania z zarządu majątkiem osoby ubezwłasnowolnionejRachunki z zarządu majątkiem powinny uwidaczniać stan majątku podopiecznego oraz zmiany, jakie zaszły w nim w ciągu roku sprawozdawczego, w postaci zestawienia dochodów i wydatków.
Nie ulega wątpliwości, iż nie jest możliwe pełne i wyczerpujące wyliczenie wszystkich danych, które powinny mieścić się w sprawozdaniu opiekuna prawnego. Należy mieć bowiem na uwadze, iż w znacznej mierze jest ono uzależnione od konkretnej sytuacji. Bez wątpienia należy jednak przyjąć, iż podane dane winny umożliwić sądowi uzyskanie wyczerpujących informacji o wszystkich istotnych dla osoby poddanej opiece – w tym przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie – sprawach oraz o sposobie wykonywania pieczy przez opiekuna w stopniu umożliwiającym dokonanie jego oceny i powzięcie niezbędnych środków zmierzających do jej właściwego przebiegu. Sprawozdanie powinno obejmować okres od początku ustanowienia Pani opiekunem prawnym. Niejako na przyszłość podam wskazówkę, która pozwoli na prawidłowe wywiązywanie się z obowiązku sporządzenia sprawozdania z zarządu majątkiem. Osoba ustanowiona opiekunem prawnym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej powinna prowadzić bieżące zapiski dotyczące dochodów i wydatków w specjalnym zeszycie. On wskaże sądowi pełny obraz sytuacji majątkowej osoby pozostającej pod opieką.
1Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, LexisNexis, wydanie III, Warszawa 2006, s. 960.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Górecki Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale