Spis inwentarza przed decyzją o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku• Autor: Iryna Kowalczuk |
Tydzień temu zmarła moja mama. Zostawiła po sobie jakieś długi. Zastanawiamy się nad odrzuceniem spadku. Czy przed podjęciem takiej decyzji jest możliwe sporządzenie spisu inwentarza u komornika, czy spisu można dokonać dopiero po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Pytałem o to jednego komornika i twierdził, że muszę albo spadek odrzucić albo przyjąć, żeby on mógł dokonać spisu. Czy rzeczywiście takie są przepisy? Co powinienem zrobić? |
Fot. Fotolia |
Spis inwentarza spadku, wykaz inwentarza spadku – mamy wybórOd kilku lat nie ma konieczności, aby spisu schedy spadkowej pozostawionej przez osobę zmarłą dokonywał wyłącznie komornik. W związku z nowelizacją Kodeksu cywilnego (K.c.), która weszła w życie w 2015 r., jest możliwość sporządzenia przez spadkobiercę osobiście (czyli przez Pana) wykazu inwentarza majątku, który następnie musi zostać przedłożony w sądzie albo przed notariuszem. Mówią o tym art. 10311 i art. 10312 K.c.:
„Art. 10311. § 1. Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu mogą złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza składany przed notariuszem zostaje objęty protokołem. § 2. Wykaz inwentarza może zostać złożony wspólnie przez więcej niż jednego spadkobiercę, zapisobiercę windykacyjnego lub wykonawcę testamentu. § 3. W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku. § 4. W razie ujawnienia po złożeniu wykazu inwentarza przedmiotów należących do spadku, przedmiotów zapisów windykacyjnych lub długów spadkowych pominiętych w wykazie inwentarza składający wykaz uzupełnia go. Do uzupełnienia wykazu stosuje się przepisy dotyczące składania wykazu inwentarza.” Jak sporządza się wykaz inwentarza?„Art. 10312. § 1. Wykaz inwentarza składany w sądzie sporządza się według ustalonego wzoru. § 2. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia: 1) wzór wykazu inwentarza obejmujący: a) dane, o których mowa w art. 10311 § 3 K.c., b) imię i nazwisko, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), jeżeli został nadany, oraz ostatni adres spadkodawcy, c) imię i nazwisko, numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli został nadany, oraz adres składającego wykaz inwentarza, d) pouczenie składającego wykaz inwentarza co do obowiązku jego uzupełnienia, w przypadkach wskazanych w art. 10311 § 4 K.c. – mając na uwadze zamieszczenie danych koniecznych do ustalenia stanu czynnego spadku oraz standaryzację danych zawartych w wykazie; 2) sposób udostępnienia druków wzoru wykazu inwentarza mając na uwadze przyspieszenie postępowania spadkowego.”
A zatem może Pan we własnym zakresie dokonać spisu tego, co wchodzi w skład odziedziczonego majątku oraz określić wartość przedmiotów stanowiących schedę. Jednakże proszę pamiętać, że taki wykaz musi być sporządzony bardzo starannie. Trzeba ujawnić w sposób bardzo szczegółowy i precyzyjny wszystkie przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych (o ile takie istnieją) z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), a także należy wykazać długi spadkowe i ich dokładną wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku.
Formalna strona wniosku o sporządzenie spisu inwentarza przez komornikaZgodnie z art. 637(1) K.c.: § 1. Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być także zgłoszony bezpośrednio komornikowi, który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza. § 2. Komornik przystępuje niezwłocznie do sporządzenia spisu inwentarza i zawiadamia o tym sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza. Jeżeli sąd oddali albo odrzuci wniosek, o którym mowa w § 1, albo umorzy postępowanie, spis sporządzony przez komornika rodzi takie same skutki jak złożenie wykazu inwentarza.
Wniosek o dokonanie przez komornika spisu inwentarza powinien zawierać:
1) dane wnioskodawcy; 2) dane uczestników postępowania; 3) dane spadkodawcy, w tym dane umożliwiające ustalenie sądu spadku; 4) żądanie dokonania spisu inwentarza; 5) wskazanie, że sąd spadku nie wydał postanowienia nakazującego dokonanie spisu inwentarza.
Jednym z elementów wniosku o sporządzenie spisu inwentarza jest oświadczenie, czy sąd spadku wydał, czy też nie wydał postanowienia nakazującego dokonanie spisu inwentarza. W braku takiego postanowienia sądowego komornik winien przystąpić do sporządzania spisu inwentarza. Nie ma podstaw, aby komornik wymagał przed przeprowadzeniem spisu inwentarza postanowienia sądowego w tej kwestii. Spis inwentarza sporządzony prywatnie a spis inwentarza sporządzonym przez komornikaJako spadkobierca ma Pan zatem wybór pomiędzy wykazem inwentarza sporządzonym prywatnie a spisem inwentarza sporządzonym przez komornika. Jeśli spis sporządzania komornik, spadkobiercy są przez niego powiadamiani listownie, kiedy i gdzie odbędzie się taki spis. Komornik szacuje wartość przedmiotów i praw wchodzących do spadku oraz określa wartość zobowiązań go obciążających. Gdy ostatecznie policzy aktywa i pasywa spadku, prześle akta z dokumentacją do sądu.
Komornik, zanim przystąpi do pracy, powinien pobrać opłatę według przewidywanego czasu niezbędnego do jej wykonania. Ostateczne ustalenie wysokości opłaty nastąpi po zakończeniu wymienionych czynności. Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji – za spis inwentarza komornik pobiera stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę plus 23% VAT.
Spis inwentarza – zarówno samodzielnie, jak i poprzez komornika – może Pan sporządzić jeszcze przed przyjęciem spadku. Wystarczy, że uda się Pan do komornik, w którego rejonie znajduje się majątek spadkowy, i umówi się Pan z nim na taki spis. Proszę tylko pamiętać, że jeżeli zechce Pan spadek odrzucić, to ma Pan na to tylko 6 miesięcy od dnia śmierci mamy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale