Spadek po szwagrze, kto ma prawo do zachowku?• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Na mocy testamentu otrzymałem spadek po moim zmarłym szwagrze. Zostałem powołany do całości spadku jako jedyny spadkobierca. Szwagier był bezdzietny, jego żona (moja siostra) nie żyje. Czy do zachowku uprawnione są dzieci i wnuki nieżyjącego już rodzeństwa szwagra? |
Fot. Fotolia |
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego:
„Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.”
Zacytowany przepis wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią ani brat, ani siostra nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym bracie – przepis mówi bowiem: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą.
Reasumując, rodzeństwu zmarłego nie przysługiwało roszczenie o zachowek. A skoro nie przysługiwało rodzeństwu zmarłego, to tym bardziej ich dzieciom ani wnukom.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale