.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Spadek po sąsiedzie, walka o realizację woli zmarłego bez formalnego testamentu

• Data: 16-07-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Od lat jestem zaprzyjaźniona z jednym panem, to mój sąsiad. Z uwagi na wspólne zainteresowania od wielu lat spotykaliśmy się i wspólnie pomagaliśmy sobie, jeśli pojawiła się taka potrzeba. Byłam dla niego kimś w rodzaju „przyszywanej” wnuczki. Pan jest osobą samotną, ma tylko brata i jego syna mieszkającego za granicą (utrzymuje z nimi sporadyczny kontakt). Wiem, że życzy sobie, abym odziedziczyła po nim część rzeczy osobistych, rodzina natomiast ma odziedziczyć mieszkanie i inne nieruchomości. Niestety ów pan latem doznał udaru, leży nieprzytomny w szpitalu, a ja jako osoba niespokrewniona i niebędąca opiekunem prawnym nie mogę się dowiedzieć, w jakim jest stanie. Czy i jak na wypadek śmierci mogę dochodzić wykonania woli zmarłego? Nie wiem, czy testament, jaki pozostawił, ma formę notarialną. Czy rodzina może nigdy nie ujawnić testamentu i tym samym nabyć całość spadku na mocy ustawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po sąsiedzie, walka o realizację woli zmarłego bez formalnego testamentu

Wykonanie ostatniej woli zmarłego

Na ten moment, tj. za życia sąsiada, nie jest Pani w stanie uczynić nic, albowiem Pani powołanie do spadku ma charakter ewentualny. Dopiero z chwilą, kiedy sąsiad umrze, może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ww. ze wskazaniem, jaka była wola zmarłego i że gdzieś w miejscu jego zamieszkania może być spisany testament, który powyższe będzie potwierdzał. Wynika to z treści art. 510 par. 1 K.p.c., zgodnie z którym „zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Nawet jeżeli nie będzie Pani dysponowała aktem zgonu sąsiada, to sąd formalnie wezwie Panią do jego przedłożenia, a wówczas taki dokument sądowy posłuży Pani do uzyskania odpisu aktu zgonu z USC. Opłata sądowa wynosi 105 zł. „Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli miejsca jego zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część” (art. 39 K.p.c.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pomoc w codziennych obowiązkach

Pan Jan, mój sąsiad, miał 82 lata i mieszkał sam. Często spędzaliśmy razem czas, dzieląc się historiami z przeszłości i zainteresowaniami. Z uwagi na jego wiek, często potrzebował pomocy w codziennych obowiązkach. Regularnie robiłam mu zakupy, sprzątałam mieszkanie i pomagałam w załatwianiu spraw urzędowych. Pewnego dnia Pan Jan poprosił mnie o coś szczególnego - chciał, żebym po jego śmierci zajęła się jego ukochanym psem. Było to dla niego bardzo ważne, ponieważ nie miał nikogo innego, kto mógłby się tym zająć. Niestety, po jego udarze nie mogłam dowiedzieć się, co z nim się dzieje, a pies został przekazany do schroniska przez służby.

 
Opieka nad ogrodem

Pan Stanisław był moim sąsiadem i przyjacielem od wielu lat. Jego pasją było ogrodnictwo i wspólnie spędzaliśmy wiele czasu na pielęgnacji jego pięknego ogrodu. Każdej wiosny i lata sadziliśmy kwiaty, pieliliśmy grządki i zbieraliśmy plony. Przed kilkoma laty Pan Stanisław zaczął mieć problemy zdrowotne, co sprawiło, że potrzebował więcej pomocy. Gdy trafił do szpitala po udarze, starałam się dbać o jego ogród, tak jakby był w domu. Po jego śmierci dowiedziałam się, że chciał, abym odziedziczyła jego narzędzia ogrodnicze i kolekcję nasion. Niestety, rodzina nie ujawniła testamentu, a cały majątek, w tym narzędzia, przepadły.

 
Wspólne pasje

Mój sąsiad, Pan Adam, był zapalonym miłośnikiem książek. Mieliśmy wspólną pasję do literatury, co sprawiło, że często wymienialiśmy się książkami i dyskutowaliśmy o przeczytanych dziełach. Kiedy Pan Adam zaczął mieć problemy zdrowotne, często odwiedzałam go, aby czytać mu na głos ulubione powieści. Pewnego dnia powiedział mi, że chciałby, abym po jego śmierci przejęła jego kolekcję książek, ponieważ wiedział, jak bardzo je cenię. Niestety, po jego udarze i długotrwałej hospitalizacji, nie miałam możliwości dowiedzenia się, co się z nim dzieje. Po jego śmierci rodzina nie ujawniła testamentu, a cała kolekcja książek została rozdana lub sprzedana.

Podsumowanie

Wypełnienie ostatniej woli sąsiada może być trudnym i skomplikowanym procesem, zwłaszcza gdy testament nie został spisany w formie notarialnej i rodzina zmarłego nie chce go ujawnić. Mimo braku formalnych uprawnień, osoby bliskie zmarłemu mogą podjąć kroki prawne, aby dochodzić swoich praw do spadku. Warto znać swoje możliwości i odpowiednie przepisy, aby móc skutecznie działać w takiej sytuacji.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach prawnych związanych z dziedziczeniem i testamentem, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu niezbędnych pism. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i pewność, że Twoje prawa zostaną odpowiednio zabezpieczone. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu