Śmierć przed emeryturą• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Osoba pracuje przez 35 lat, płaci regularnie składki ZUS i… umiera tuż przed emeryturą. ZUS oferuje tylko zasiłek pogrzebowy. Czy tylko zasiłek się należy? Myślę, że spadkobiercy powinni dostać rozliczenie składek płaconych przez tyle lat. Jak polskie prawo to reguluje? |
|
Jakie świadczenia z ZUS przysługują rodzinie zmarłego?Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w związku ze śmiercią pracownika rodzinie zmarłego przysługuje od ZUS szereg świadczeń, uzależnionych od okoliczności, w jakich nastąpił zgon.
Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) oraz ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440) osoba, która pokryła koszty pogrzebu zmarłej osoby, może ubiegać się z tego tytułu o zasiłek pogrzebowy. Osoby uprawnione do zasiłku pogrzebowegoCzłonkami rodziny uprawnionymi do zasiłku pogrzebowego są: – dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, – przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, – wnuki i rodzeństwo, – małżonek (wdowa i wdowiec), – rodzice, w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające. Renta rodzinna z ubezpieczenia powypadkowegoPonadto, jeśli śmierć pracownika nastąpiła wskutek wypadku przy pracy rodzina pracownika może się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Rodzina pracownika może się ubiegać także o rentę rodzinną z ubezpieczenia wypadkowego. Tutaj także wymagane jest, aby śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy. Śmierć pracownika przed uzyskaniem prawa do emeryturyJeśli chodzi o kwestię składek opłacanych na tak zwany I filar w ZUS to nie stanowią one majątku pracownika i w sytuacji, gdy pracownik zmarł przed uzyskaniem prawa do emerytury – nie są one dziedziczone przez rodzinę zmarłego. Dlatego ZUS nie ma obowiązku ich rozliczać i wykazywać tego rozliczenia rodzinie.
Gdyby zmarły opłacał składki w OFE albo w II filarze w ZUS – wówczas składki te stanowiłyby jego majątek i rodzina miałaby prawo je odziedziczyć.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale