.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Śmierć najemcy mieszkania w TBS

Zmarł mój tata, który był najemcą mieszkania w TBS. Tata został zwolniony przez miasto z wkładu partycypacyjnego – wpłacił tylko wymaganą kaucję. Ja mam mieszkanie w innej miejscowości, tam też jestem zameldowany. W miejscowości, w której mieszkał tata, nie posiadam żadnego lokalu. Czy po śmierci taty (tj. najemcy lokalu) mam jakieś prawa do tego mieszkania? Czy mogę zostać nowym najemcą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Śmierć najemcy mieszkania w TBS

Czy można dziedziczyć mieszkanie z TBS którego partycypantem była gmina?

Niestety w opisanym przypadku nie ma Pan szansy na uzyskanie prawa do mieszkania po tacie. Już na wstępie należy zaznaczyć, że tata nie miał żadnych praw do mieszkania, które podlegałyby dziedziczeniu. Nie był także partycypantem – prawo partycypacji jest dziedziczone. Najem nie podlega dziedziczeniu, a jedynie specjalnym regułom wstępowania w najem po śmierci najemcy lokalu, o czym w dalszej części odpowiedzi.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 października 1995 roku (Dz. U. z 2013 r., poz. 255) o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego:

 

„2. Powiat, gmina lub związek międzygminny, działając w celu podnajmowania lokali mieszkalnych osobom fizycznym, może zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, których będzie najemcą.

 

3. Podnajmowanie przez powiat, gminę lub związek międzygminny lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 2, nie wymaga zgody towarzystwa”.

 

Według mnie Pana tata został najemcą mieszkania w TBS, którego partycypantem była gmina. Gmina wystawiła mieszkanie do najmu w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, czyli w istocie można uznać, że mamy do czynienia z najmem mieszkania komunalnego (z zasobu komunalnego). W tej sytuacji w żadnej mierze nie możemy mówić o dziedziczeniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy syn może wejść w stosunek najmu mieszkania komunalnego po śmierci ojca?

W przypadku śmierci najemcy lokalu można jedynie rozważać prawo wstąpienia w najem, które regulowane jest w Kodeksie cywilnym (nie możemy tu rozważać problemu na gruncie ustawy, o której wspomniałam wyżej, ponieważ ta reguluje jedynie prawa partycypanta).

 

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

 

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

 

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa”.

 

Pisze Pan, że nie mieszkał z tatą, a ponadto ma Pan własne mieszkanie, centrum życiowe ma Pan w innej miejscowości. W tej sytuacji nie ma Pan możliwości wstąpienia w stosunek najmu po tacie.

 

Niestety nie ma możliwości, aby nabył Pan jakiekolwiek prawa do mieszkania po tacie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu