.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Śmierć przed uprawomocnieniem się rozwodu a dziedziczenie

• Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarła moja siostra, posiadała dom zakupiony jeszcze przed ślubem. Pozostawiła dwójkę dzieci. Dom i wszystko, co miała, zapisała im w testamencie. Podczas choroby uzyskała rozwód z winy męża, ale orzeczenie rozwodowe nie uprawomocniło się, ponieważ on się odwołał, a siostra zmarła. Ile dziedziczą dzieci, a ile jej mąż?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Śmierć przed uprawomocnieniem się rozwodu a dziedziczenie

Fot. Fotolia

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Na wstępie zaznaczę, iż rozwód jest orzeczony z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jeśli zapadnie wyrok rozwodowy, zaś przed jego uprawomocnieniem nastąpi śmierć jednego z małżonków, sąd umorzy postępowanie w sprawie i rozwód nie będzie skuteczny. Jeśli jeden z małżonków umrze w czasie trwania sprawy o rozwód, inni spadkobiercy mogą wykluczyć go z dziedziczenia w toku specjalnego postępowania sądowego. Pierwszym warunkiem umożliwiającym wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest to, żeby w ramach toczącej się jeszcze za życia spadkodawcy sprawy o rozwód, zażądał on orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony. Drugim warunkiem pozytywnego wyłączenia małżonka od dziedziczenia jest to, żeby żądanie rozwiązania małżeństwa z jego winy było uzasadnione. W przedstawionej sprawie sytuacja jest o tyle jasna, że Pani siostra zmarła już po wydaniu orzeczenia, ale przed jego uprawomocnieniem. Zatem orzeczenie sądu wyjaśnia sprawę winy męża Pani siostry.

 

Pozbawienie małżonka możliwości dziedziczenia po spadkodawcy wymaga wszczęcia i przeprowadzenia przez spadkobierców odrębnej sprawy sądowej.

 

Taką sprawę może wytoczyć każdy ze spadkobierców, czyli w przedstawionej sytuacji każde z jej dzieci. Należy mieć na uwadze, że rozpoczęcie takiej sprawy jest możliwe w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (czyli 6 miesięcy od chwili śmierci Pani siostry) i nie później niż 1 rok po tej chwili.

 

Reasumując, spadek po Pani siostrze dziedziczą wyłącznie osoby wskazane w testamencie, czyli dzieci zmarłej. Mężowi zmarłej przysługuje prawo do żądania zachowku od dzieci, chyba że uda się im wyłączyć go od dziedziczenia, zgodnie z procedurą, którą opisałam powyżej. Wówczas żaden zachowek nie będzie się mężowi zmarłej należał. Przedmiotem dziedziczenia przez dzieci zmarłej, jeżeli powołała ona ich w testamencie do dziedziczenia całego swojego majątku, będzie cały jej majątek osobisty, czyli dom, o którym Pani pisała, oraz połowa majątku małżeńskiego zgromadzonego w trakcie trwania małżeństwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu