.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Śmierć jedynego udziałowca spółki z o.o.

Zmarł jedyny wspólnik spółki z o.o. Udziały w spółce zostały zapisane testamentem na dwoje wnuków. Niestety ze względu na ogólną sytuację i to, że jeden z wnuków przebywa za granicą, nie rozpoczęto postępowania spadkowego i niestety na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Czy można dokonać zmian udziałowców w KRS bez otwierania postępowania spadkowego? A jeżeli nie można, to jakie czynności można na chwilę obecną podjąć. Jestem prezesem zarządu i powinienem zwołać zgromadzenie wspólników celem zatwierdzenia sprawozdania za 2019 rok. Co Państwo mogą mi w tej sprawie doradzić? Jakie działania jako prezes mogę podjąć po śmierci jedynego wspólnika spółki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Śmierć jedynego udziałowca spółki z o.o.

Brak możliwości dokonania zmiany udziałowców w KRS

W chwili obecnej, w mojej ocenie, nie jest możliwe dokonanie zmiany udziałowców w KRS, bowiem brak jest dokumentu, na mocy którego wpis taki miałby być przeprowadzony. Nawet jeżeli nikt nie zamierza kwestionować testamentu, to jednak nie można z mocy prawa przyjąć, że wnuki są spadkobiercami, gdyż potrzebny byłby dokument w postaci postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, względnie notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Działania prezesa po śmierci wspólnika spółki z o.o.

W mojej ocenie, by wykazać przed KRS dobrą wolę, winien Pan, mając interes prawny, wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Jako że postępowanie spadkowe prowadzone jest w tzw. trybie nieprocesowym, z wnioskiem może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Pana takowy interes prawny posiada, ponieważ nie jest Pan w chwili obecnej przeprowadzić zgromadzenia wspólników. Nie ma bowiem kogo zawiadomić o takim zgromadzeniu, jako że nie żyje wspólnik.

 

Zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

 

Jako prezes zarządu nie może Pan dłużej czekać, aby nie narazić się na zarzuty i kłopoty ze strony KRS.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu