Służba żołnierza a dni wolne• Autor: Monika Cieszyńska |
Jestem żołnierzem zawodowym. Na podstawie rozkazu przełożonego jestem delegowany do innej jednostki celem pełnienia tam dyżuru ratowniczego. Dyżur trwa 24 h, np. jestem delegowany na 8 dni i mam 4 dyżury. 1) Czy mogę po udokumentowaniu wykonywania obowiązków przekraczających normę 48 h w tygodniu wystąpić do mojego dowódcy z wnioskiem o udzielenie mi dni wolnych? 2) Na ile dni w roku żołnierz zawodowy może być delegowany do innej jednostki celem wykonywania tam powierzonych mu obowiązków? |
|
Wymiar czasu służby żołnierzy zawodowychWymiar czasu służby żołnierzy zawodowych określają ich zadania służbowe, z zachowaniem prawa do wypoczynku i do czasu wolnego. Wykonywanie zadań służbowych, co do zasady, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w tygodniu, w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ustawodawca od powyższej zasady przewidział wyjątki, mianowicie ww. norma nie ma zastosowania w przypadkach, gdy żołnierze zawodowi realizują zadania o charakterze nadzwyczajnym, niezbędne do ochrony interesów państwa, w szczególności:
Po przekroczeniu normy czasu pracy w związku z zaistnieniem takich okoliczności dni wolne nie przysługują. Powyższy katalog należy uznać za przykładowy. W grę mogą wejść także inne nadzwyczajne działania niezbędne dla ochrony interesów państwa. Przekroczenie norm czasu pracy żołnierza zawodowegoZgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych przewidziano następujące gwarancje za przekroczenie norm czasu pracy: „Żołnierzowi, który na polecenie dowódcy jednostki wojskowej wykonywał, nie wyłączając dnia ustawowo lub dodatkowo wolnego od służby, zadania służbowe, w łącznym wymiarze przekraczającym w danym tygodniu normę czasu służby określoną w art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, udziela się czasu wolnego w takim samym wymiarze, zgodnie z art. 60 ust. 4 cyt. ustawy”. Jeśli więc w danym tygodniu przekroczył Pan normę np. o 8 godzin, to wówczas przysługuje Panu uprawnienie do czasu wolnego w wymiarze 1 dnia. Udzielenie czasu wolnego powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego.
Postanowienia te dotyczą również pełnienia służby dyżurnej lub dyżuru oraz wykonywania służby poza jednostką macierzystą, w tym podróży służbowej. Do czasu służby określonego zalicza się bowiem również:
Czym różni się służba dyżurna, dyżur i etatowy dyżur żołnierza?Zasadniczą kwestią jest rozróżnianie pojęć: służba dyżurna, dyżur i etatowy dyżur (§ 2 rozporządzenia).
Dyżur – trwający 24 godziny lub wielodniowy dyżur bojowy, operacyjny, ratowniczy lub inny, wprowadzony rozkazem dowódcy jednostki wojskowej.
Etatowy dyżur – dyżur w stałym systemie dyżurów pełnionych przez żołnierzy w ramach obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska służbowego w powołanych do tego celu jednostkach organizacyjnych oraz podobnych etatowych służbach operacyjnych i dyżurnych.
Służba dyżurna – trwająca od 12 do 24 godzin służba garnizonowa, wewnętrzna, wartownicza, patrolowa, konwojowa i asystencyjna lub operacyjna. Dodatkowe wynagrodzenia dla żołnierza z tytułu pełnienia służby dyżurnej lub dyżuruTym samym z tytułu pełnienia służby dyżurnej lub dyżuru żołnierzom zawodowym przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, jak również udziela się im czasu wolnego w ww. wymiarze. Ponadto:
Czas wolny dla żołnierza za przekroczenie tygodniowej 48-godzinnej normy pracyJeśli chodzi o etatowe dyżury, to sprawa kształtuje się inaczej, mianowicie żołnierzowi pełniącemu więcej niż 6 etatowych dyżurów w 28-dniowym okresie za każdy dodatkowy dyżur przysługuje zwolnienie z jednego dyżuru w kolejnym 28-dniowym okresie albo w najbliższym 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W razie braku możliwości zwolnienia z dyżuru, o którym mowa wyżej, dowódca jednostki wojskowej może udzielić żołnierzowi, za jego zgodą, czasu wolnego w wymiarze 1 dnia.
Reasumując, za przekroczenie tygodniowej 48-godzinnej normy pracy w związku ze służbą (w tym w związku z dyżurem czy służbą dyżurną) należy się Panu czas wolny w takim samym wymiarze (1:1).
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy jest wyznaczony na stanowisko służbowe, może skierować żołnierza do wykonywania zadań służbowych poza jednostką, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego.
Tym samym jeśli w ostatnich 3 miesiącach danego roku (październik, listopad i grudzień 2008 r.) i w kolejnych 3 miesiącach roku następnego (styczeń, luty, marzec 2009 r.) zostanie Pan oddelegowany do innej jednostki, to powyższy wymóg jest spełniony. Chodzi bowiem o to, by czas oddelegowania w danym roku kalendarzowym nie przekroczył 3 miesięcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale