Jak nie płacić składek na PFRON?• Autor: Eliza Rumowska |
Mój tata prowadzi sieć sklepów. Chce zatrudnić nowe osoby, ale wtedy liczba etatów przekroczy 25 i będzie musiał płacić składki na PFRON. Jak to ominąć? Czy może ja powinnam założyć swoją firmę i w niej zatrudnić część pracowników? Samozatrudnienie pracowników nie wchodzi w grę. Nie wiemy, jak rozwiązać problem. |
Według ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej zwaną ustawą o rehabilitacji, obowiązek dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (składek na PFRON) powstaje w przypadku osiągnięcia przez pracodawcę stanu zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników liczonych (w etatach, nie zaś w ludziach).
Stan zatrudnienia należy ustalić za cały miesiąc w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 21 ustawy). Oznacza to, że pracodawca powinien ustalić liczbę etatów w danym miesiącu, które oblicza przez zastosowanie średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu.
Średnią arytmetyczną należy obliczyć:
W obliczeniach należy uwzględniać również dni wolne od pracy (niedziele, święta), przyjmując istniejący stan zatrudnienia w danym dniu.
Do liczby pracowników nie należy wliczać osób zatrudnionych:
Stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty należy obliczać po zakończeniu miesiąca. Ewentualnej wpłaty składki na PFRON trzeba bowiem dokonać w terminie do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku dokonywania tych wpłat. Równocześnie z powstaniem obowiązku dokonywania wpłat składek na PFRON powstaje obowiązek składania Zarządowi PFRON miesięcznych deklaracji przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego według ustalonego wzoru.
Pracodawca, który osiągnął stan zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, oblicza wysokość należnej wpłaty składki na PFRON. Wpłata na PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników w przeliczeniu na pełny etat, odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Ten algorytm wynika z faktu, iż z wpłat składek na PFRON są zwolnieni pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.
Dlatego też proponuję:
Uważam, że tworzenie nowej firmy i przenoszenie środków czy też zorganizowanie innej formy powiązania przedsiębiorstw (z uwagi na pokrewieństwo) byłoby bardziej złożone i budziłoby niezdrowe zainteresowanie organów kontroli (US, ZUS itp.).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale