.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Składki na OFE a renta rodzinna po śmierci męża

• Autor: Irena Sawa

Mam możliwość przejść na zasiłek przedemerytalny, jednak nadal mogę pracować. Opłacam składki na II filar OFE. Mąż namawia mnie na wcześniejszą emeryturę, jednak ta będzie bardzo niska. Czy przynależność do II filaru OFE może być przeszkodą w sytuacji, gdybym przeżyła męża i chciała pobierać po nim rentę rodzinną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Składki na OFE a renta rodzinna po śmierci męża

Ustalenie prawa do renty rodzinnej

Fakt przynależności do II filaru OFE (zgromadzenia składek na otwartym funduszu emerytalnym) ma znaczenie tylko przy ustalaniu uprawnień do wcześniejszych emerytur, natomiast zupełnie nie ma znaczenia i nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do renty rodzinnej.

 

Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) – „renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniła warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń”. Przy ustalaniu prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

 

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt. 3 ustawy „do renty rodzinnej uprawniony jest małżonek (wdowa lub wdowiec)”.

 

W myśl art. 70 „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

 

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci”.

 

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, prawo do renty rodzinnej ustawodawca uzależnia wyłącznie od spełnienia przesłanek ustawowych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie uprawnień do wcześniejszej emerytury przyszłego świadczeniobiorcy w przypadku przynależności do II filaru OFE

Zgodnie z treścią art. 184 ust. 3 ustawy przy ustaleniu uprawnień do wcześniejszej emerytury przyszły świadczeniobiorca w przypadku przynależności do II filaru OFE (zgromadzenia składek na otwartym funduszu emerytalnym) składa tylko własnoręczny pisemny wniosek w obecności urzędnika ZUS o przekazanie środków zgromadzonych na otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

 

Po złożeniu takiego wniosku składki na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowane na jego koncie w Zakładzie zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w Zakładzie.

 

Powyższe oznacza, że ustawodawca uregulował kwestię składek OFE i w chwili obecnej przynależność do OFE nie stanowi przeszkody do uzyskania nawet prawa do wcześniejszej emerytury.

 

Rozumiem Pani zaniepokojenie, ponieważ wcześniej istotnie przynależność do OFE była problemem, a świadczeniobiorca tracił przez nią prawo do świadczenia. Wówczas to OFE były wręcz zalewane wnioskami świadczeniobiorców o unieważnienie umów z OFE, ze względu na błąd przy podpisywaniu umowy polegający na braku poinformowania przez reprezentanta funduszu, iż z chwilą podpisania umowy i przynależności do OFE w przyszłości świadczeniobiorca traci prawo do wcześniejszej emerytury.

 

W dniu dzisiejszym sprawa jest uregulowana i nie stanowi ona problemu prawnego.

 

Reasumując, w przypadku renty rodzinnej przynależność do OFE nie ma żadnego wpływu na prawo do tego świadczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu