Skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Od grudnia do kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim (psychiatra). Później będę na zwolnieniu od neurologa. W maju kończy mi się 182 dni L4. Czy dostanę skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne do psychiatry czy neurologa? |
|
Sumowanie okresów niezdolności do pracyZgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.
Zgodnie z przepisami sumować więc należy:
Kiedy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 149/08), stwierdził, że świadczenie rehabilitacyjne należy się pracownikowi nawet z powodu innego schorzenia niż to, na które dostał zasiłek chorobowy. Ważne jest jedynie zachowanie ciągłości niezdolności do pracy. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjneAby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS-u na druku ZUS Np-7. Do wniosku należy dołączyć między innymi zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza prowadzącego.
Podsumowując – okres zasiłkowy zsumuje się Pani, jeśli nie będzie przerw miedzy zwolnieniami. Nie znaczy to jednak, ze świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani z tytułu choroby leczonej przez psychiatrę. Świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani dlatego, że okres Pani choroby przekroczy 182 dni. Od kwietnia Pani lekarzem prowadzącym będzie lekarz neurolog i to on powinien Pani wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia. Zmiana lekarz oznacza bowiem, że zakończyła już Pani leczenie psychiatryczne, ale nie zakończyła Pani leczenia neurologicznego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale