Sąsiad zrobił toaletę w mieszkaniu za ścianą pokoju, jak rozwiązać problem?• Data: 06-12-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Mam kłopot z sąsiadem w mieszkaniu wynajmowanym od miasta (nie jest własnościowe). Chodzi o to, że sąsiad wybudował sobie toaletę za ścianą moich pomieszczeń mieszkalnych, nie tak jak wszyscy w pionie, w którym są toalety na poszczególnych kondygnacjach, tylko przy ścianie, która przylega do pokoju. W dodatku zrobił to za pionem kominowym, w którym są szyby kominowe, i wszystkie dźwięki z jego nowo wybudowanego WC stały się dla nas bardzo uciążliwe. Proponowałem, że zakupię mu specjalne panele akustyczne do montażu na ścianie w celu wygłuszenia, ale jest to człowiek, z którym nie da się porozumieć. Proszę o poradę, co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji. |
|
Umiejscowienie toalety w budynkuZgodnie z § 36 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej: 1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych –15 m; 2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 7,5 m. 2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej: 1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej; 2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego -–2 m. 3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej: 1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 – 30 m; 2) od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m; 3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m. 4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2. 5. Kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz doły ustępowe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działek, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej, pod warunkiem zachowania odległości określonych w § 31 i § 36. 6. Odległości zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 50 m3 od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Warto więc, by wystosował Pan pismo do miasta jako właściciela budynku, w którym są owe lokale, by zainterweniowało w sprawie Pana sąsiada, wskazując, że brak reakcji poskutkuje dalszymi krokami. Naruszanie norm prawa budowlanegoGdy miasto nic nie wskóra, zalecane jest wystosowanie zawiadomienia do PINB z opisem sytuacji i prośbą o zbadanie, czy sąsiad nie narusza norm prawa budowlanego poprzez taką lokalizacją ustępu.
Gdy nadzór nie stwierdzi naruszeń, pozostaje jedynie proces cywilny o immisje. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Tutaj jednak sąsiad nie jest właścicielem, lecz miasto, a zatem jeśli miasto nie zareaguje na Pana pismo i nie zobowiąże skutecznie sąsiada do „wyciszenia” odgłosów z pomieszczenia z ustępem, musiałby Pan de facto pozwać miasto. Proces cywilny to zaś koszty (i to niemałe, a nie ma gwarancji wygranej, by zyskać ich zwrot) i czas (od kilku miesięcy do nawet kilku lat w dużych miastach). Warto więc w piśmie do miasta z prośbą o reakcję wskazać na ww. art. 144, jak i na ww. par. 36 rozporządzenia, pokazując, że zna Pan prawo i że jeśli sąsiad nie zostanie zobowiązany chociaż do wyciszenia ścian, podejmie Pan dalsze kroki prawne, zaczynając od wniosku o zbadanie legalności takiej budowy do PINB, nie wykluczając pozwu sądowego, przy czym pozew sądowy bardziej jako straszak, bo ryzykuje Pan tutaj zbyt duże koszty procesu, a sam również nie ma owego mieszkania na własność, więc zdecydowanie lepiej, gdy miasto nic nie zrobi, zgłosić sprawę do PINB, by zbadali, czy nie ma naruszeń. PrzykładyToaleta na działce rekreacyjnej blisko granicy z sąsiadem Pan Janek postawił toaletę nieskanalizowaną na swojej działce rekreacyjnej w odległości 1 metra od granicy z sąsiadem. Sąsiad zgłosił sprawę do PINB, wskazując, że nie została zachowana wymagana odległość 2 metrów. Pan Janek musiał przesunąć toaletę, aby uniknąć dalszych konsekwencji prawnych.
Uciążliwość lokalizacji toalety w budynku wielorodzinnym Pani Maria mieszka w kamienicy, gdzie sąsiad zaadaptował jedno z pomieszczeń na toaletę, ignorując wymogi dotyczące wentylacji i odległości od jej mieszkania. Pani Maria zgłosiła sprawę do miasta, które nakazało dostosowanie pomieszczenia do obowiązujących przepisów, poprawiając komfort wszystkich mieszkańców.
Zbiornik na nieczystości zbyt blisko okien domu Rodzina Kowalskich postawiła na swojej posesji zbiornik bezodpływowy w odległości 10 metrów od okien sąsiedniego domu. Sąsiad zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego, powołując się na wymóg zachowania minimum 15 metrów. Po kontroli okazało się, że instalacja zbiornika narusza przepisy i konieczne było jego przeniesienie. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale