W serwisie
Materiały
Samodzielne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy• Autor: Elżbieta Jędruczyk |
Pracuję dla zagranicznego zleceniodawcy, nie prowadzę jednak firmy. Rozliczam się na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem autorskich praw majątkowych. Zleceniodawca przesyła mi kwotę brutto i nie płaci za mnie zaliczek na podatek dochodowy. Jak powinienem się rozliczać z tego przychodu? Czy i jak mam odprowadzać comiesięczne zaliczki do urzędu skarbowego? Jakimi dokumentami powinienem dysponować? |
|
Obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowyObowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy uregulowany jest w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 44 ust. 1a ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według następujących zasad (art. 44 ust. 3a):
Koszty uzyskania przychodwMiesięczne koszty uzyskania z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzenia tymi prawami zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy wynoszą 50% uzyskanego przychodu; natomiast z tytułu umów o dzieło uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – 20% przychodu; jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej – może uwzględnić koszty w wysokości faktycznie poniesionej.
Reasumując: moim zdaniem, ponieważ podmiot wypłacający Panu wynagrodzenie jest podmiotem zagranicznym, a co za tym idzie, nie pełni w Polsce roli płatnika, powinien Pan samodzielnie obliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy; co do zastosowania kosztów uzyskania przychodów (20% dla umowy o dzieło czy 50% z przeniesienia praw autorskich) – skłaniałabym się w stronę 50%; zaliczki płatne na rachunek Pańskiego urzędu skarbowego, konto podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pozostaje wątpliwość odnośnie zakwalifikowania Pańskiej umowy (której przykład otrzymałem wraz z pytaniem) do jednego z dwóch źródeł przychodów – bądź do z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ustawy), bądź do z tytułu praw majątkowych (odpłatnego zbycia tych praw) – art. 18. Czy przychody z umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście?Zarówno z tytułu, jak i z treści umowy wynika, że mogłaby ona być zakwalifikowana i jako przychód z tytułu umowy o dzieło, i jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Czytając literalnie przepisy art. 44 ust. 1a ustawy – jeżeli by założyć, że źródłem przychodu jest tu przekazanie praw autorskich (art. 18), obowiązku wpłacania zaliczek by nie było.
Organy podatkowe stoją jednak najczęściej na stanowisku, że przychody z umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich stanowią jednak przychody z działalności wykonywanej osobiście, a klauzula o przekazaniu praw autorskich daje tylko prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% (w załączeniu przykładowa interpretacja urzędu skarbowego).
Moim zdaniem więc możliwości są trzy:
Jeśli chodzi o opcję dugą, to proponuję mieć jak najwięcej dokumentów poświadczających rodzaj zatrudnienia – zwłaszcza prawo do zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodów. Mimo że teoretycznie nie ma obowiązku np. wystawiania rachunków przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej – ostatecznie to na Panu (jako na osobie odnoszącej z tego tytułu korzyści) będzie ciążyć ciężar udowodnienia, że przedmiotem umowy było przeniesienie praw autorskich.
Proponuję więc dla własnej wygody zaopatrzyć się w następujące dokumenty: umowę podpisaną przez zleceniodawcę i rachunki wystawione do tej umowy, zachować też wyciąg bankowy (bądź wydruki potwierdzenia poszczególnych wpłat).
Z mojego doświadczenia wynika, że większość urzędów stosuje zasadę, którą można żartobliwie określić: „im więcej dokumentów i pieczątek, tym lepiej”.
Nie oznacza to, że w przypadku braku takich dokumentów automatycznie zostanie Panu odmówione prawo do zastosowania 50% kosztów – może się jednak zdarzyć, że w późniejszym terminie będzie Pan miał problem z udowodnieniem, co właściwie było przedmiotem umowy (zwłaszcza że ewentualne przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków w przypadku kontrahenta z zagranicy byłoby kłopotliwe). Nadmieniam, że spotkałam się z przypadkiem, kiedy to zleceniodawca (spółka z o.o. ze Stanów Zjednoczonych właśnie) została postawiona w stan upadłości – a w konsekwencji kontakt urwał się zupełnie. Dlatego szczerze rekomenduję, aby Pan zadbał o posiadanie przynajmniej podpisanej umowy.
Proszę również pamiętać o konieczności prawidłowego przeliczenia przychodów w walucie (jeżeli wpływają na rachunek walutowy).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Jędruczyk Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale