Samochód na kredyt kupiony przez małżonka przed rozwodem• Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
Jestem właścicielem samochodu, który kupiłem na kredyt (dalej go spłacam). Wkrótce się rozwodzę. Żona zabrała jednak dokumenty pojazdu i nie chce ich oddać. Chciałbym sprzedać samochód i spłacić kredyt. Co robić? |
|
Sprzedaż auta bez wiedzy i zgody współmałżonkaWobec faktu pozostawania w związku małżeńskim podlegacie Państwo rygoryzmowi ustroju wspólności ustawowej. Oznacza to, że do czasu jej zniesienia wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa wchodzą w jej skład i stanowią majątek wspólny małżonków. Zbycie, zniszczenie przedmiotu bez zgody współmałżonka może rodzić odpowiedzialność cywilnoprawną, a w pewnych sytuacjach także karnoprawną.
Oczywiście w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego może Pan powoływać się na istniejącą między Państwem faktyczną separację, która może uzasadniać ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, w tym w samochodzie nabytym na kredyt.
Sam fakt, że spłaca Pan kredyt, może uzasadniać przyznanie samochodu Panu.
W trakcie trwania ustroju wspólności małżeńskiej nie może Pan „samowolnie” dysponować przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w jej skład. Takie działanie nie znajduje ochrony w obowiązujących przepisach prawnych.
W Pana sytuacji jedyną możliwością wyjścia z impasu jest wystąpienie z wnioskiem o podział majątku wspólnego poprzez wskazanie przyznania Panu samochodu bez spłaty na rzecz żony ze względu na ciążący na nim kredyt.
Dodam też, że po rozwodzie samochód stanowić będzie Państwa współwłasność w częściach ułamkowych. W dalszym ciągu pełne uregulowanie własności wymaga przeprowadzenia sprawy o podział majątku wspólnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale