Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Moja żona zmarła przed 2 tygodniami. Użytkowała nasz wspólny samochód i był on zarejestrowany tylko na nią, chociaż został nabyty w trakcie trwania naszego małżeństwa. Polisa ubezpieczeniowa jest wystawiona na mnie i na żonę. Spadkobiercami żony, oprócz mnie, jest dwóch naszych dorosłych synów. Nie mieliśmy żadnej rozdzielczości majątkowej, wszystko, co kupowaliśmy, było wspólne. Czy mogę korzystać z tego samochodu. |
|
Korzystanie z samochodu małżonki po jej śmierciPodstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zarejestrowanie pojazdu na żonę nie pozbawia Pana korzystania z pojazdu po jej śmierci. Jest tak dlatego, że, po pierwsze, pojazd stanowi także Pana współwłasność, bowiem nabyty został w trakcie trwania małżeństwa. Po drugie – pojazd wchodzi do masy spadkowej po żonie, a Pan (o ile nie odrzuci spadku) jest w kręgu tzw. spadkobierców ustawowych, którzy nie muszą czynić nic, by spadek przyjąć. Aktualnie, jeżeli do 6 miesięcy nie złoży Pan żadnego oświadczenia (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku), następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Zarówno Pan, jak i Państwa synowie macie prawo do korzystania z pojazdu. Zasadnym jest jednak wskazanie, iż zgodnie z art. 206 K.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Reasumując, nie widzę przeszkód w korzystaniu z pojazdu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale