.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Samochód bez akcyzy, co zrobić, gdy sprzedawca nie zapłacił podatku?

• Data: 18-07-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jak otrzymać tzw. twardy dowód rejestracyjny w urzędzie komunikacji, jeśli osoba, od której zakupiłem auto, nie opłaciła akcyzy? Sprzedawca to jednoosobowa firma sprowadzająca pojazdy do kraju, posiadam fakturę zakupu z NIP-em i REGON-em. Niestety przez niesolidność tego człowieka jeżdżę na „miękki” dowodzie, który już stracił ważność. Nie ma kontaktu ze sprzedającym. Jak prawo chroni kupującego przed taką sytuacją?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Samochód bez akcyzy, co zrobić, gdy sprzedawca nie zapłacił podatku?

Samochód osobowy jako przedmiot opodatkowania akcyzą

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 143): „W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 

1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, z wyłączeniem przypadków, gdy dług celny wygasł na podstawie art. 124 ust. 1 lit. e-g lub k unijnego kodeksu celnego;

2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a) wyprodukowanego na terytorium kraju,

b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

 

Nadto zgodnie z art. 100 ust. 1a: „Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

 

1) dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;

2) nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie podatkowe względem sprzedającego celem ustalenia, czy podatek został zapłacony

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku akcyzowym zawierają regulacje mające na celu zapobieżenie sytuacjom, w których podatek akcyzowy nie zostanie w ogóle zapłacony. Chodzi o przepisy wskazujące, że obowiązek zapłaty akcyzy może zostać przeniesiony na nabywcę, jeżeli sprzedawca nie ureguluje należności podatkowej.

 

Zaznaczyć należy, że organ podatkowy nie może dowolnie skierować swojej egzekucji wobec nabywcy bez uprzedniego przeprowadzenia postępowania czy też kontroli wobec podatnika tego podatku, który następnie dokonał sprzedaży samochodu osobowego bez zapłaconej akcyzy.

 

Warto odwołać się również do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt. III SA/Po 643/11, zgodnie z którym:

 

„Warunkiem opodatkowania posiadania lub nabycia wyrobów akcyzowych na podstawie tego przepisu jest brak możliwości ustalenia przez organy podatkowe, iż akcyza na wcześniejszym etapie obrotu została uiszczona w prawidłowej wysokości. W tym celu organy podatkowe przed nałożeniem obowiązku zapłaty akcyzy na posiadacza czy też nabywcę wyrobów akcyzowych zobowiązane są przeprowadzić kontrolę podatkową, postępowanie podatkowe lub kontrolne. Samo stwierdzenie braku zapłaty musi być poprzedzone przeprowadzeniem postępowania dowodowego zmierzającego do ustalenia zapłaty akcyzy. W sytuacji, gdy w toku postępowania dowodowego organy podatkowe ustalą, iż akcyza powinna zostać uiszczona przez inny niż posiadacza podmiot, akcyza winna zostać nałożona na ten właśnie podmiot, który nie dokonał zapłaty należnego podatku. W takiej sytuacji tylko dostawca wyrobu akcyzowego może zostać uznany za podatnika akcyzy. Przepis ten nie może stanowić narzędzia do domagania się zapłaty akcyzy od posiadacza lub nabywcy wyrobów akcyzowych, w każdym przypadku, gdy dostawca nie uiścił należnej akcyzy. Sąd stoi na stanowisku, że celem tej regulacji jest bowiem dopuszczalność pociągnięcia posiadacza wyrobów akcyzowych do quasi solidarnej odpowiedzialności w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie dostawcy wyrobów akcyzowych, gdy nabywca nie jest w stanie wskazać źródła pochodzenia wyrobów oraz podmiotu, od którego wyroby te nabył, co może być przesłanką do przypuszczenia, że w stosunku do nabytego wyrobu nie zostały dopełnione obowiązki wynikające z ustawy o podatku akcyzowym.”

 

Zatem zanim zostanie nałożony obowiązek zapłaty podatku na nabywcę samochodu, wydanie decyzji musi być poprzedzone postępowaniem podatkowym względem sprzedającego samochód. Jeśli decyzja zostanie wydana wobec nabywcy pojazdu i podatek zostanie zapłacony, to jedyną droga na odzyskanie należności to pozwanie sprzedającego samochód.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o udzielenie informacji o opłaceniu podatku akcyzowego przez sprzedającego samochód

Natomiast odnosząc się do dowodu – warto byłoby wystąpić do naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie zaświadczenia lub udzielenie informacji o wykonaniu obowiązku podatkowego przez sprzedającego samochód. Do takiego wniosku należy dołączyć umowę (fakturę) potwierdzającą nabycie pojazdu. Tym samym wykaże Pan, że ma interes prawny w uzyskaniu takiej informacji.

 

Niestety wymagania formalne w zakresie otrzymania dowodu rejestracyjnego są jednoznaczne. Brak przedłożenia dokumentu powoduje brak możliwości otrzymania dowodu rejestracyjnego. Zatem zasadne jest wystąpienie, jak już wspomniałam, o zaświadczenie o braku zapłaty podatku akcyzowego przez sprzedającego lub też zapłacenie tego podatku i potem pozwanie sprzedającego o zwrot.

 

Nadto z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia rejestracji samochodu warto zastanowić się nad odstąpieniem od umowy oraz żądaniem zwrotu zapłaconej ceny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zakup auta od lokalnego importera

Pan Tomasz zakupił samochód od lokalnego importera, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystko wyglądało w porządku – Pan Tomasz otrzymał fakturę zakupu z NIP-em i REGON-em firmy. Kiedy próbował zarejestrować pojazd, okazało się, że nie opłacono akcyzy. Kontakt ze sprzedawcą był niemożliwy, a samochód jeździł na "miękkim" dowodzie rejestracyjnym, który stracił ważność. Pan Tomasz musiał skontaktować się z urzędem celno-skarbowym, by uzyskać informacje o opłaceniu podatku i ostatecznie pozwać sprzedawcę.

 

Problemy z rejestracją auta sprowadzonego z Niemiec

Pani Anna kupiła używany samochód sprowadzony z Niemiec od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Sprzedawca zapewniał, że wszystkie formalności są załatwione. Niestety, przy próbie rejestracji auta w Polsce, okazało się, że akcyza nie została zapłacona. Pani Anna nie mogła skontaktować się ze sprzedawcą, co uniemożliwiło jej uzyskanie twardego dowodu rejestracyjnego. Ostatecznie musiała przejść przez długi proces prawny, aby odzyskać pieniądze lub zmusić sprzedawcę do zapłacenia należności.

 

Zakup auta przez internet

Pan Jakub zakupił samochód przez internet od jednoosobowej firmy sprowadzającej auta z zagranicy. Po otrzymaniu auta i faktury zakupu próbował je zarejestrować, jednak dowiedział się, że akcyza nie została opłacona. Sprzedawca nie odpowiadał na telefony ani maile. Pan Jakub musiał zgłosić sprawę do urzędu celno-skarbowego, a także złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zapłaty podatku akcyzowego. Konieczne było również wszczęcie postępowania sądowego przeciwko sprzedawcy.

Podsumowanie

Zakup samochodu od niesolidnego sprzedawcy, który nie zapłacił akcyzy, może prowadzić do poważnych problemów z jego rejestracją. Kupujący jest chroniony prawnie, jednak proces odzyskania należności lub zmuszenia sprzedawcy do uregulowania podatku może być czasochłonny i skomplikowany. Warto zatem przed zakupem dokładnie sprawdzić wszystkie formalności związane z pojazdem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z rejestracją samochodu? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących porady prawne i przygotowanie pism – szybko i profesjonalnie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt. III SA/Po 643/11

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu