.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sąd nakazał powrót dzieci za granicę, a ojciec chce je zabrać siłą, co może zrobić matka?

• Data: 14-12-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Wróciłam z dziećmi z zagranicy 4 miesiące temu. Mąż został tam ze swoją kochanką, z którą mnie zdradza. Wniósł wniosek o nakaz powrotu dzieci do stałego miejsca zamieszkania na podstawie Konwencji Haskiej. Odbyły się dwie rozprawy i sąd nakazał dzieciom powrót do Anglii. W Anglii mąż złożył pozew o rozwód i dom wystawiony był na sprzedaż, a teraz on utrudnia tę sprzedaż. Jutro mąż przylatuje do Polski i chce zabrać dzieci do Anglii, mimo że one nie chcą z nim jechać. On twierdzi, że bierze je, żeby z nimi spędzić trochę czasu, ale nie deklaruje, gdzie dzieci będą przebywać i z kim spędzać czas. Nie poinformował mnie też o tym, kiedy dzieci wrócą i co planuje. Gdy zapytałam, z kim zostawi dzieci, gdy pójdzie do pracy, też nie udzielił mi jasnej odpowiedzi. Chciałam jeszcze tylko dodać, że syn ma 10 lat, a córka 9. Co mogę zrobić, by wyhamować męża, który jest apodyktyczny i nie liczy się z wolą dzieci, nawet z opinia psychologa, pod którego opieką syn jest i który opisał dość szeroko, jaki wpływ mógłby wywrzeć na niego wyjazd.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sąd nakazał powrót dzieci za granicę, a ojciec chce je zabrać siłą, co może zrobić matka?

Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dzieci

Jedyną możliwością obecnie jest spróbowanie złożenia wniosku o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy Pani. Taki wniosek powinna Pani złożyć w sądzie rejonowym obecnego miejsca zamieszkania dzieci w Polsce – proszę złożyć wniosek jak najszybciej wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Jeżeli dzieci obecnie przebywają w Polsce, właściwy będzie więc sąd w Polsce, dlatego dopóki dzieci są w Polsce –, proszę jak najszybciej złożyć taki wniosek, aby dzieci były przy Pani.

 

Zgodnie z treścią art. 26 Kodeksu cywilnego:

 

§ 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

§ 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy. Dlatego też w przypadku sporu o to, z kim dziecko ma zamieszkać, winien rozstrzygnąć sąd.

 

Artykuł 26 nie wskazuje przesłanek, jakimi powinien kierować się sąd opiekuńczy, ustalając miejsce zamieszkania dziecka. Z uwagi na powyższe, jeżeli chce Pani, aby miejsce pobytu dzieci było określone przy Pani, a dzieci obecnie przebywają w Polsce, proszę to wykorzystać i złożyć taki wniosek wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Opłata od wniosku to 100 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Opinia dzieci

Oprócz tego, przydatna w sprawie będzie opinia OZSS, w której dzieci wypowiedzą się, z kim chcą mieszkać – może Pani wnieść także o przesłuchanie dzieci. W takim postępowaniu sąd bada relacje dziecka z rodzicami (gdy dziecko ukończyło 13 lat sąd może wziąć pod uwagę jego wolę i przeważnie bierze), postawę rodziców oraz ich warunki majątkowe i mieszkaniowe. W tego typu postępowaniach często powoływany jest także dowód z opinii OZSS, o którym wspomniałam powyżej, podczas którego biegli badają relację między dzieckiem a rodzicami, a także biorą pod uwagę potrzeby i twierdzenia małoletnich. Dlatego jeżeli dzieci są bardziej związana z Panią i wyraża chęć i wolę zamieszkiwania u Pani, sąd również winien uwzględnić niniejsze żądania.

 

Proszę jednak pamiętać, iż zgodnie z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

 

Dlatego też, jeżeli nie mogą Państwo dojść do porozumienia w zakresie miejsca zamieszkania dzieci, konieczne będzie złożenie wniosku w tym zakresie do sądu. Przedstawione przez Panią okoliczności oraz wola dzieci uzasadniają zmianę miejsca zamieszkania dzieci.

Przykłady

Sytuacja po rozwodzie

Rodzice po rozwodzie nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie miejsca zamieszkania dzieci. Matka, u której dzieci przebywają tymczasowo, składa wniosek o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy niej, wskazując na silne więzi emocjonalne, lepsze warunki mieszkaniowe oraz opinie dzieci, które chcą z nią zamieszkać.

 

Powrót z zagranicy

Ojciec wraca z dziećmi z zagranicy po rozpadzie związku z matką, która mieszka w Polsce. Matka, chcąc uregulować sytuację prawną, składa wniosek o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy niej, argumentując, że w Polsce dzieci mają dostęp do lepszej edukacji, są bliżej dziadków, a ona może zapewnić im stabilne środowisko.

 

Zmiana sytuacji rodzinnej

Matka dzieci ponownie wychodzi za mąż i przeprowadza się do nowego miasta. Ojciec, obawiając się, że kontakt z dziećmi będzie ograniczony, składa wniosek o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy sobie, argumentując, że ich dotychczasowe środowisko szkolne i społeczne jest dla nich korzystniejsze.

Podsumowanie

W przypadku braku porozumienia między rodzicami co do miejsca pobytu dzieci jednym z rozwiązań jest złożenie wniosku do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dzieci. Sąd bierze pod uwagę m.in. relacje między dziećmi a rodzicami, ich wolę (zwłaszcza jeśli mają powyżej 13. roku życia), a także warunki mieszkaniowe i majątkowe. W takich sprawach pomocna może być opinia OZSS oraz ewentualne przesłuchanie dzieci.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących ustalenia miejsca pobytu dzieci, w tym przygotowanie wniosku do sądu oraz wnioskowanie o zabezpieczenie roszczeń. Zapewniamy również wsparcie przy gromadzeniu dowodów, w tym opinii OZSS, oraz reprezentację w postępowaniu sądowym.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu