.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ryczałt ewidencjonowany przy usługach sprzątania

• Autor: Rafał Styczyński

Zajmuję się sprzątaniem w budynkach mieszkalnych oraz na terenach zewnętrznych. Do końca 2010 roku przychody z tej działalności opodatkowywałem stawką ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5%. Czy od 01.01.2011 roku stawka ta uległa zmianie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W mojej opinii usługi wskazane w pytaniu usługi podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%*.

 

W załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zamieszczono wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU).

 

Klasyfikacja ta zawiera kategorię „usługi sprzątania obiektów” (PKWiU 81.2) oraz „usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni” (PKWIU 81.3). Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem m.in. załącznika nr 2 do ustawy.

 

Oznacza to, że ryczałt z działalności usługowej wynosi 8,5% uzyskanego przychodu, ale pod warunkiem, że dana działalność nie została wyłączona z tej formy opodatkowania w załączniku nr 2 do wspomnianej ustawy. Z uwagi na fakt, że usługi sprzątania obiektów nie są ujęte w katalogu włączeń, mogą być opodatkowane podatkiem zryczałtowanym według stawki ryczałtu 8,5% przychodu.

 

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, tytułem przykładu można wskazać pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu, nr IPD1/415-22/JP/04, z 26 kwietnia 2004 r., gdzie czytamy:

 

„Przychody z działalności usługowej opodatkowane są stawką ryczałtu 8,5 proc. (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b), o ile dany rodzaj usług nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ustawy, albo nie należy do usług, których wykonywanie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem, wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

 

Usługi sprzątania i czyszczenia obiektów nie zostały wymienione ani w powołanym załączniku nr 2, ani w art. 12 jako opodatkowane inną stawką podatkową. Wobec powyższego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych z przedmiotowej działalności wynosi 8,5 proc. przychodu”.

 

Jednocześnie należy podkreślić, że jeżeli mamy do czynienia z usługami sklasyfikowanymi w PKWIU 81.10.10.0 „usługi pomocnicze związane z utrzymaniem porządku”, to podlegają one opodatkowaniu stawką podatku 17%.

 

Co niezwykle istotne, w celu określenia prawidłowej stawki ryczałtu, jaką powinni Państwo stosować, wystawiając faktury VAT, należy sklasyfikować, pod jakim symbolem zostały one określone w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług. Jeżeli jednak mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości w zakresie klasyfikacji towarów, należy wystąpić do Urzędu Statystycznego – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, z wnioskiem o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji. Nie znajdziemy urzędowego formularza wniosku, wystarczy, że ma formę pisemną. Możemy go złożyć w urzędzie, przesłać pocztą, e-mailem (KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl) albo faksem (042 683 90 10).

 

 

* Stan prawny z dnia 17.10.2011 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Rafał Styczyński

Magister prawa i doradca podatkowy (nr wpisu: 10654), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył studia podyplomowe w zakresie podatków w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Praktykę zawodową odbył w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej oraz w kancelarii doradztwa podatkowego. Obecnie prowadzi własną kancelarię doradztwa podatkowego. Autor licznych książek i publikacji z zakresu prawa podatkowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu