.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozwód rodziców i przetrzymywanie paszportu dziecka

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Mieszkam w Anglii. Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Nasze dziecko zamieszka ze mną, ale mąż ma paszport synka i nie chce mi go wydać. Co mogę zrobić w tej sytuacji, skoro nie mogę wyjechać do Polski z dzieckiem, a nie chcę go zostawiać bez mojej opieki w Anglii?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozwód rodziców i przetrzymywanie paszportu dziecka

Przywłaszczenie paszportu dziecka przez jednego z rodziców

Niestety konsul nie jest upoważniony z mocy prawa do pośredniczenia w wydawaniu lub wymianie dowodu osobistego – wszystkie czynności związane z uzyskaniem nowego dowodu należy załatwiać osobiście w kraju.

 

Dzieciom, które nie ukończyły wieku 5 lat wydaje się paszporty tymczasowe z ważnością tylko na jeden rok, ale na żądanie rodziców dziecku przed ukończeniem 5. roku życia może być wydany paszport biometryczny z 12-miesięcznym terminem ważności.

 

Dzieciom w wieku od 5 do 13 lat wydaje się paszporty biometryczne z 5-letnim okresem ważności. Małoletni po ukończeniu 13 lat otrzymują paszporty biometryczne 10-letnie.

 

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby małoletniej składają rodzice lub opiekunowie prawni. Obecność małoletniego przy składaniu wniosku o paszport dla niego jest obowiązkowa, z wyjątkiem jedynie przypadków występowania o paszport tymczasowy dla dziecka, które nie ukończyło 5 lat.

 

Zgodnie z art. 275 § 1 Kodeksu karnego przywłaszczenie paszportu stanowi występek zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Problem w tym, że do momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego i przyznania Pani prawa opieki nad dzieckiem nie można stwierdzić, że ojciec dziecka jest bezprawnym posiadaczem paszportu własnego dziecka.

 

W Polsce sąd mógłby nakazać ojcu dziecka wydanie Pani paszportu Państwa dziecka, jednak, jak Pani napisała, nie chce Pani jechać do Polski, zostawiając dziecko same w Anglii, trudno też przewidzieć, jak skuteczna byłaby egzekucja takiego nakazu sądowego, biorąc pod uwagę, że ojciec dziecka przebywa w Anglii.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy konsul może wydać paszport tymczasowy dla dziecka?

Jeżeli ojciec dziecka nie odda paszportu, może Pani zwrócić się do konsulatu polskiego z wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka na powrót do Polski.

 

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o dokumentach paszportowych konsul wydaje paszport tymczasowy osobom przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu. Paszport tymczasowy wydawany jest na okres 12 miesięcy. W tym czasie mogłaby Pani przyjechać z dzieckiem do Polski.

 

Zasadniczo zgodnie z art. 14 ust. 1 wspomnianej ustawy na „wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej jest wymagana pisemna zgoda obojga rodziców, których własnoręczność podpisów poświadcza organ paszportowy lub notariusz″, niemniej jednak zgodnie z ust. 2. art. 14 „jeżeli uzyskanie zgody jednego z rodziców jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, dokument paszportowy za granicą może być wydany za zgodą tylko jednego z rodziców, o ile przemawia za tym dobro małoletniego”. Umożliwienie powrotu do kraju na pewno uzasadnia wydanie paszportu bez zgody ojca dziecka.

 

Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 100 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oprócz sądów opiekuńczych również inne organy państwowe obowiązane (w tym konsulowe) są obowiązani udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu