Rozwiązanie i likwidacja spółki cywilnej• Autor: Bogusław Nowakowski |
Prowadzę z bratem spółkę cywilną. Niestety od pewnego czasu przynosi ona straty. Chciałabym prowadzić firmę w postaci działalności gospodarczej. Jak rozwiązać i zlikwidować spółkę? Jak wygląda cała procedura? |
|
Spółka cywilna jako forma prowadzenia działalnościSpółka cywilna jako forma prowadzenia działalności uregulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego (K.c.). Stosownie do art. 860 K.c.:
„§ 1. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
§ 2. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem”.
Przedsiębiorcami w przypadku spółki cywilnej są jej wspólnicy.
Z opisu wynika, że Pani mogłaby kontynuować działalność samodzielnie.
Podstawą likwidacji spółki cywilnej jest podjęcie przez wspólników jednomyślnej uchwały o zakończeniu jej działania. Zakończenie działania ma miejsce z dniem podjęcia takiej uchwały lub w terminie w niej określonym. Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza ustanie bytu prawnego spółki.
W związku z rozwiązaniem i likwidacją spółki cywilnej spółka (w zasadzie to wspólnicy) ma obowiązek sporządzić spis towarów z natury dla celów rozliczenia podatku VAT i zapłacić podatek od towarów objętych spisem. Jednakże wspólnikom przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej.
Zwrotu różnicy podatku dokonuje się na podstawie złożonej deklaracji podatkowej wraz z załącznikami, tj.:
Deklarację składają wspólnicy. Sami podpisują deklarację, gdyż spółka nie istnieje już w chwili wystąpienia z deklaracją i nie ma możliwości prowadzenia działalności oraz wykonywania czynności prawnych. Rozwiązanie i likwidacja spółki cywilnejRozwiązanie i likwidacja spółki cywilnej nie powoduje automatycznie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników.
Na dzień likwidacji spółki cywilnej należy sporządzić wykaz składników spółki. Później następuje rozliczenie majątku spółki i jego rozdysponowanie oraz rozliczenie nakładów wspólników.
Do zwrotu wkładów stosuje się art. 871 K.c., co oznacza, że:
Ewentualną nadwyżkę majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki. Oczywiście wspólnicy mogą się co do tego umówić inaczej. Obowiązki wspólnika w związku z rozwiązaniem spółkiKażdy ze wspólników w związku z rozwiązaniem spółki musi samodzielnie w terminie 7 dni od chwili rozwiązania złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG bądź o zmianę danych (jeżeli mimo rozwiązania spółki będzie prowadził inną działalność gospodarczą).
Druk CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem (zgłoszeniem) w zakresie:
Wykreślenie spółki cywilnej z GUS (REGON) następuje na podstawie wniosku RG-2. Należy go złożyć w GUS (oddział) w województwie, na którego terenie spółka ma siedzibę, w ciągu 14 dni od daty ustania spółki cywilnej.
Konieczne jest także złożenie zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania przez spółkę czynności podlegających opodatkowaniu VAT – druk VAT-Z.
Spółka cywilna jako podatnik VAT posiada własny NIP, dlatego powinna złożyć do US aktualizację informacji na druku NIP-2, w którym podaje datę zakończenia działalności. Możliwe jest dołączenie zgłoszenia rejestracyjnego lub aktualizacyjnego VAT do wniosku o wpis do CEIDG.
Nie ma obecnie możliwości rozwiązania i zlikwidowania spółki cywilnej bez sporządzenia remanentu końcowego i rozliczenia VAT, ponieważ to spółka cywilna jest podatnikiem w tym zakresie. Podstawą opodatkowania w spisie z natury jest cena nabycia składników majątku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale