Rozwiązanie umowy o pracę w trudnych relacjach z pracownikiem, jak postępować zgodnie z prawem?• Data: 27-11-2024 • Autor: Aleksandra Pofit |
Znalazłem się w trudnej sytuacji jako pracodawca. Chciałbym rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, z którą spotykałem się na gruncie prywatnym, a ona próbuje mnie teraz szantażować. Zatrudniłem ją, bo relacja szła w dobrym kierunku, ale przyłapałem ją na kłamstwach. Kiedy jej powiedziałem, że rozważam rozwiązanie umowy, ona poszła natychmiast na chorobowe, ma zwolnienie od psychiatry. Straszy, że zgłosi gdzie trzeba, jakie ma problemy z pracą, a nawet pozwie mnie do sądu. Tymczasem widziałem ją z innym mężczyzną w sklepie, gdy ponoć była chora i na L4. Zarzuciła mi, że ją śledzę i jestem zazdrosny, co kompletnie mija się z prawdą. Nie widzę możliwości dalszego jej zatrudnienia, jak rozwiązać umowę o pracę. Czy jej groźby mają jakieś realne podstawy? |
|
Pracownik na zwolnieniu lekarskim chroniony przed wypowiedzeniemSkoro pracownica jest na umowie o pracę i przebywa cały czas na zwolnieniu lekarskim, to nie można jej wypowiedzieć umowy. Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy (K.p.) – Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Może natomiast rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie m.in. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, nawet jeśli jest na zwolnieniu. Jednak ja nie widzę ku temu podstaw. W tym trybie do rozwiązania umowy nie może dodatkowo dojść po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracyJako pracodawca może Pan jednak wykonać dwa kroki. Po pierwsze, można skontrolować zwolnienie lekarskie pracownicy. Przyznam jednak, że zwolnienie od psychiatry może być trudno podważyć. Tego rodzaju zwolnienie pozwala na różne aktywności, a czasami nawet je zaleca. Kontrola to jednak pewna uciążliwość zarówno dla pracownika, jak i dla lekarza. Jeśli zwolnienie jest bezpodstawne, kontrola może spowodować, że kolejne zwolnienie nie zostanie już wystawione.
Do przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy uprawniony jest podmiot, który zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej „ustawą zasiłkową”) ustala uprawnienia do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (z ubezpieczenia chorobowego) i je wypłaca. Są to:
1) terenowe jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (oddziały ZUS), w odniesieniu do:
2) płatnicy składek w odniesieniu do swoich ubezpieczonych – w czasie trwania ubezpieczenia.
Podstawą prawną przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest art. 17 i 68 ustawy zasiłkowej oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownikaDruga możliwość: jeśli pracownik cały czas korzysta ze zwolnienia lekarskiego, pracodawca może poczekać do upływu okresu maksymalnego zwolnienia i rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.
Art. 53. § 1.Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: 1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; 2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc. (…). Czy doszło do szantażu?Jeśli chodzi o „szantaż”, o którym Pan pisze, to trudno tu mówić o szantażu w rozumieniu Kodeksu karnego. Szantaż, zgodnie z art. 191 – to przestępstwo przeciwko wolności osobistej, zmuszanie kogoś do określonego działania pod groźbą zastosowania przemocy, utraty dobrego imienia lub utraty mienia. Szantaż najogólniej ujmując polega na tym, że jedna osoba podejmuje działania mające na celu zmusić drugą do wykonania jakiejś czynności czy znoszenia jakichś sytuacji, zachowań, używając przy tym przemocy lub groźby bezprawnej. W przedmiotowym przypadku Pan jako pracownica poinformował o możliwości skorzystania z przysługujących mu praw. Nie widzę tutaj podstaw do ewentualnego procesu sądowego. Oczywiście pracownica może złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, ale też nie sądzę, żeby PIP uznał to za naruszenie praw pracowniczych. PrzykładyPrzykład naruszenia zasad podczas zwolnienia lekarskiego Pan Marek, właściciel firmy budowlanej, zauważył pracownika na zakupach, mimo że ten przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu kontuzji. Marek podejrzewał nadużycie zwolnienia, więc zlecił kontrolę ZUS. Okazało się, że pracownik faktycznie nadużywał zwolnienia, co posłużyło jako podstawa do rozwiązania umowy.
Przykład z problemem natury osobistej Pani Anna, właścicielka małej kawiarni, miała trudności z zakończeniem współpracy z pracownikiem, z którym wcześniej łączyły ją relacje prywatne. Gdy chciała rozwiązać umowę, pracownik zaczął wysuwać groźby, twierdząc, że ujawni nieprawidłowości w firmie. Po konsultacji z prawnikiem Anna dowiedziała się, że takie groźby nie mają podstaw prawnych, jeśli wszystko jest zgodne z przepisami.
Przykład z powołaniem się na Kodeks pracy Pracownik Jan przebywał długotrwale na zwolnieniu lekarskim, jednak firma nie mogła zakończyć jego umowy z powodu ochrony wynikającej z kodeksu pracy. Właściciel firmy postanowił poczekać, aż okres nieobecności Jana przekroczy dopuszczalne terminy, co pozwoliło na rozwiązanie umowy zgodnie z przepisami bez ryzyka sankcji prawnych. PodsumowanieRozwiązanie umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim jest możliwe, ale wymaga ostrożności i przestrzegania obowiązujących przepisów prawa pracy. Warto pamiętać, że okres ochronny związany z chorobowym ogranicza możliwość wypowiedzenia, jednak istnieją legalne metody na zakończenie zatrudnienia, szczególnie w przypadku długotrwałej nieobecności lub nadużywania zwolnienia lekarskiego.. Oferta porad prawnychOferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie rozwiązywania umów z pracownikami na zwolnieniu lekarskim, analizując podstawy prawne i pomagając uniknąć ryzyka prawnego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich, Dz. U. 1999 nr 65 poz. 743
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksandra Pofit |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale