.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozwiązanie stosunku pracy a brak decyzji o przyznaniu emerytury

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, bowiem przechodzi na emeryturę pomostową. Warunkiem przejścia na emeryturę jest rozwiązanie stosunku pracy. Pracodawca wyraził zgodę. Pracownik jednak nie ma jeszcze decyzji z ZUS-u o przyznaniu emerytury. Jak w takiej sytuacji pracodawca powinien postąpić w kwestii wypłaty odprawy emerytalnej? Czy wypłacić odprawę emerytalną w dniu rozwiązania stosunku pracy, kiedy nie ma jeszcze decyzji, czy zaczekać, aż pracownik doniesie decyzję? Zgodnie z przepisami pracodawca również powinien w świadectwie pracy zawrzeć informację o wypłaconej odprawie, czy w tej sytuacji nie należy tej informacji wpisywać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozwiązanie stosunku pracy a brak decyzji o przyznaniu emerytury

Fot. Fotolia

Kiedy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną?

Odprawa powinna zostać wypłacona dopiero, gdy pracownik przedstawi decyzję ZUS-u o przyznanej emeryturze. Od stycznia tego roku w świadectwie pracy nie wpisuje się już informacji o otrzymanych przez pracownikach odprawach.

 

Odprawa emerytalna jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym należnym w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Warunkiem koniecznym do otrzymania odprawy emerytalnej jest faktyczne ustanie stosunku pracy związane z przejściem na emeryturę. Pojęcie przejścia na emeryturę wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 stycznia 2001 r. (sygn. akt I PKN 172/00, OSNAPiUS 2002, nr 16, poz. 380), stanowiąc, że przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu prawnego pracownika lub pracownika–emeryta na status wyłącznie emeryta, co następuje zawsze i tylko przez definitywne ustanie stosunku pracy.

Związek rozwiązania stosunku pracy z przejściem na emeryturę

Podkreślić należy, że między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę musi istnieć związek przyczynowy. Związek rozwiązania stosunku pracy z przejściem na emeryturę może mieć charakter przyczynowy, czasowy, funkcjonalny albo mieszany.

 

Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury ma charakter:

 

  1. czasowy – gdy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia;
  2. czasowo-przyczynowy – gdy przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury i gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje w chwili przyznania świadczenia;
  3. funkcjonalny – gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje co prawda przed ustaleniem prawa do świadczenia, ale przyznanie świadczenia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia.

 

Ponadto za datę przejścia na emeryturę należy uważać albo datę rozwiązania stosunku pracy po uprzednim przyznaniu pracownikowi emerytury, albo datę przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło to po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek złożony w czasie zatrudnienia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu