Czy można uzyskać dostęp do rozmów telefonicznych przeprowadzonych w pracy?• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Czy mogę uzyskać dostęp do treści rozmów telefonicznych, które prowadziłam w pracy? Jestem niesłusznie oskarżana przez podwładnego o szantażowanie. Zamierzam zwrócić się w tej sprawie do prokuratury. |
|
Czy operatorzy telekomunikacyjni rejestrują treści rozmów?Co do zasady operatorzy nie rejestrują treści rozmów telefonicznych klientów. Jest to nawet niezgodne z prawem. Taka czynność może mieć miejsce tylko w określonych przypadkach. Kiedy sąd może zarządzić kontrolę i utrwalenie treści rozmów telefonicznych?Zgodnie z art. 237 Kodeksu postępowania karnego: „§ 1. Po wszczęciu postępowania sąd na wniosek prokuratora może zarządzić kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa. § 2. W wypadkach niecierpiących zwłoki kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych może zarządzić prokurator, który obowiązany jest zwrócić się w terminie 3 dni do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie postanowienia. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie wniosku w terminie 5 dni na posiedzeniu bez udziału stron. § 3. Kontrola i utrwalanie treści rozmów telefonicznych są dopuszczalne tylko wtedy, gdy toczące się postępowanie lub uzasadniona obawa popełnienia nowego przestępstwa dotyczy:
§ 4. Kontrola i utrwalanie treści rozmów telefonicznych są dopuszczalne w stosunku do osoby podejrzanej, oskarżonego oraz w stosunku do pokrzywdzonego lub innej osoby, z którą może się kontaktować oskarżony albo która może mieć związek ze sprawcą lub z grożącym przestępstwem”. Uzyskanie dowodu w postaci treści podsłuchanej rozmowyPodsłuch jest sposobem uzyskania dowodu (środka dowodowego) w postaci treści podsłuchanej rozmowy lub innego przekazu informacji. Pojęcie procesowego podsłuchu obejmuje nie tylko kontrolę, ale i utrwalanie rozmowy lub innego przekazu informacji.
Podsłuch można zarządzić w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnienia nowego przestępstwa, lecz wyłącznie wtedy, gdy dotyczy to przestępstw określonych w art. 237 § 3.
Nic Pani nie da wystąpienie do prokuratury, jeśli nie ma urządzenia rejestrującego rozmowy w zakładzie pracy (niektórzy przedsiębiorcy takowe instalują) – prokuratura w żaden sposób nie zapewni Pani dostępu do treści rozmów. Ponadto jeśli chodzi o tego typu przestępstwo – oszczerstwa – jest ono ścigane z oskarżenia prywatnego. Zawiadomienie do prokuratury nie przyniesie tu pożądanego efektu. Może Pani dochodzić swoich racji przed sądem karnym lub cywilnym w sprawie o naruszenie dóbr osobistych. W obu przypadkach będzie Pani musiała udowodnić swoje racje. Proponuję obecnie rejestrować na własną rękę przeprowadzane rozmowy – inaczej nie uzyska Pani do nich dostępu.
Biling od operatora może pobrać tylko właściciel numeru, jednak jeśli sprawa trafi do sądu, sąd może zażądać takich wydruków i operator udostępni je na potrzeby sprawy.
Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale