Rozłożenie na raty szkody wyrządzonej przestępstwem• Autor: Monika Cieszyńska |
Zostałem skazany przez sąd wyrokiem prawomocnym na karę pozbawienia wolności (w zawieszeniu) i naprawę szkody plus koszty sądowe co daje razem znaczną sumę pieniędzy. Czy mogę starać się o rozłożenie na raty tej kwoty? |
|
Obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonemu a możliwość rozłożenia tego świadczenia na ratyJeśli chodzi o obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonemu przestępstwem, to samą możliwość i sposób rozłożenia tego świadczenia na raty, musi Pan ustalić bezpośrednio z pokrzywdzonym i zawrzeć stosowną ugodę, dla celów dowodowych, najlepiej na piśmie.
Natomiast przed sądem może Pan się ubiegać o rozłożenie na raty obciążających Pana kosztów sądowych, co potwierdza art. 206 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego. Przesłanką rozłożenia kosztów na raty jest ustalenie, iż ich natychmiastowe ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Rozłożenie na raty kosztów sądowychW tym celu powinien Pan niezwłocznie złożyć do sądu stosowny wniosek pamiętając, iż sąd wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia kosztów sądowych do ich zapłacenia w terminie 30 dni. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy wydział karny. Wniosek jest wolny od opłat. Wniosek należy uzasadnić swoją trudną sytuacją majątkową i rodzinną. Warto załączyć do wniosku stosowne dowody na poparcie swoich twierdzeń. We wniosku należy zaproponować sposób rozłożenia kosztów na raty (tzn. ich ilość, wysokość, i termin płatności). Niemniej proszę mieć na uwadze, że zasadą jest, iż koszty mogą być rozłożone na raty na czas nieprzekraczający jednego roku. Jedynie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość tych kosztów jest znaczna, sąd może rozłożyć je na raty na okres do trzech lat.
Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia kary na raty przysługuje zażalenie.
Rozłożenie kosztów na raty sąd może odwołać, jeśli skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale