.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozliczenie finansowe po rozpadzie konkubinatu

• Data: 27-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Od roku mieszkam z partnerem w mieszkaniu kupionym przez moją babcię. Partner wziął kredyt konsumencki w wysokości 80 tys. zł, aby to mieszkanie urządzić. Mieszkanie było w stanie deweloperskim, więc w grę wchodzą meble, ale także elementy stałe jak płytki, armatura, panele itp. Jako że nie wiadomo, co nasze życie partnerskie przyniesie, moja babcia chciałaby spłacić kredyt zaciągnięty przez mojego partnera, tak by już nie ciążyły na nim żadne zobowiązania. Myśleliśmy o przekazaniu pieniędzy w formie pożyczki, którą partner spłacałby tak, jak spłaca teraz kredyt w banku (ale bez odsetek), na co się zgodził. Dodatkowym atutem jest zapłacenie jedynie PCC od tej transakcji. Jednak problem powstanie, gdy przykładowo rozstaniemy się z partnerem za 5 lat, on zdąży już spłacić całość pożyczki babci, a jednak po wyprowadzce pozostawi w mieszkaniu wyposażenie stanowiące jakąś wartość. Jak się wtedy z nim rozliczyć? Nie wiem, co zrobić, aby zabezpieczyć obie strony i nie ponosić kosztów podatkowych związanych z przekazywaniem obcej osobie dużej sumy pieniędzy. Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozliczenie finansowe po rozpadzie konkubinatu

Rozliczenie między byłymi partnerami

W pierwszej kolejności wskazać należy, że kwestie związane z konkubinatem aktualnie nie są regulowane przez żadne przepisy prawa. Nie można zastosować do regulacji pomiędzy konkubentami regulacji właściwej dla związku małżeńskiego, a dotyczącej wspólnego majątku.

 

Praktyka pokazuje, że w przypadku, kiedy partnerom dobrze się układa, nie myśli się o tym, co będzie na wypadek ewentualnego rozstania w przyszłości. Podejmuje się wspólne decyzje gospodarcze, czasem nawet dokonuje się pewnych inwestycji. Natomiast później nagle okazuje się, że ludzie się rozstają (zazwyczaj w negatywnych emocjach) i pojawia się problem ewentualnego rozliczenia. Zatem proponuję, aby w Pani przypadku – skoro aktualnie jesteście Państwo zgodni co do uregulowania kwestii wzajemnych rozliczeń – zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego dotyczącą ewentualnych przyszłych rozliczeń w zakresie majątku nabywanego wspólnie, nabywanego przez jedną osobę na rzecz wspólnego z niej korzystania. W takiej umowie, ponieważ nie jesteście Państwo w stanie wszystkiego przewidzieć, należałoby określić zasady podziału kosztów po rozstaniu, np. jedna strona zwraca 50% wartości danej rzeczy, przy czym wartość tej rzeczy będzie oceniania na dzień dokonania spłaty na podstawie wartości rynkowej ustaloną przez strony na bazie dostępnych powszechnych źródeł wiedzy, np. internetu. Oczywiście można to też ustalać każdorazowo przy pomocy opinii biegłego sądowego/rzeczoznawcy. Jednak taki sposób wyceny majątku proponowałabym w przypadku braku zgody co do wartości danej rzeczy, przy czym koszty zlecenia takiej opinii ponosić będzie każda ze stron po połowie. Oczywiście kwestie te można uregulować odmiennie, np. rozliczać się w innej proporcji, ustalić na sztywno pewne ramy kosztowe, które pozostaną niezmienne. Jeżeli macie Państwo wspólne zwierzęta, to również w takiej umowie określiłabym zasady związane z opieką nad zwierzętami po ewentualnym rozstaniu.

 

Jeśli chodzi o przekazanie konkubentowi środków przez Pani babcię na rzecz spłaty kredytu, to jedyna możliwość to umowa pożyczki zawarta bez odsetek. Natomiast warto, aby pożyczka została zabezpieczona np. poprzez weksel.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu