.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozdzielność majątkowa a długi podatkowe małżonka, czy jesteś bezpieczna?

• Data: 26-07-2024 • Autor: Adam Nowak

Mąż prowadzi działalność gospodarczą, którą założył w trakcie małżeństwa. Wybudowaliśmy również dom w trakcie związku małżeńskiego. Mąż nie ma żadnych zaległości, również podatkowych. Zastanawiamy się nad rozdzielnością majątkową, na mnie byłby dom, a na męża firma. Jednak mamy pewne wątpliwości. Czy jeśli urząd skarbowy skontrolowałby działalność męża np. za 2020 r., kiedy mieliśmy wspólność majątkową, i wyszłyby jakieś nieprawidłowości (miałby do zapłacenia jakąś kwotę), to czy ja też odpowiadałabym za ten dług? Powstałby on po rozdzielności majątkowej, ale za okres, w którym trwała wspólnota majątkowa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozdzielność majątkowa a długi podatkowe małżonka, czy jesteś bezpieczna?

Odpowiedzialność za dług podatkowy małżonka

W opisanym przypadku należy odnieść się do treści art. 29 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z par. 1 tego przepisu „W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka”.

 

Natomiast w myśl par. 2 przepisu „Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

1) zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;

2) zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;

3) ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;

4) uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji”.

 

W konsekwencji ustanowienie rozdzielności majątkowej nie wpływa na ograniczenie odpowiedzialności za podatki małżonka powstałe w czasie istnienia wspólności majątkowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozdzielność majątkowa a odpowiedzialność za dług

Tak przykładowo wyrok NSA z 18.05.2021 r., sygn. akt III FSK 3420/21: „Skoro zobowiązanie podatkowe powstało przed datą zawarcia umowy o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej, to zgodnie z art. 29 § 2 O.p. egzekucja administracyjna mogła zostać skutecznie skierowana nie tylko do majątku odrębnego zobowiązanego, ale także do tych składników majątku wspólnego małżonków, które majątek tworzyły przed zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej”.

 

Wyrok WSA w Lublinie z 28.11.2018 r., sygn. akt I SA/Lu 581/18: „Jeżeli zobowiązanie podatkowe powstało przed datą zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej małżonków, to – zgodnie z art. 29 § 2 o.p. – egzekucja może zostać skutecznie skierowana też do majątku wspólnego małżonków (tj. tych składników, które majątek ten tworzyły przed zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej). Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, że decyzja w sprawie podatkowej wydana została po dacie ustanowienia rozdzielności majątkowej, jak też fakt, że po tej dacie wystawiono tytuł wykonawczy”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kontrola podatkowa po ustanowieniu rozdzielności majątkowej

Anna i Jan Kowalscy byli małżeństwem od 15 lat. W trakcie związku Jan prowadził własną działalność gospodarczą, a Anna zajmowała się domem i dziećmi. Razem zbudowali dom na wspólną własność. W 2022 roku zdecydowali się na ustanowienie rozdzielności majątkowej – dom przypadł Annie, a firma pozostała w rękach Jana.

W 2023 roku urząd skarbowy przeprowadził kontrolę podatkową działalności Jana za 2021 rok, kiedy to obowiązywała wspólność majątkowa. Okazało się, że Jan ma do zapłacenia zaległe podatki. Mimo że w momencie powstania długu Jan i Anna mieli już rozdzielność majątkową, to dług podatkowy dotyczył okresu, w którym była wspólność majątkowa, co oznacza, że urząd skarbowy mógł dochodzić spłaty długu również z majątku wspólnego.

 

Zakup nieruchomości i kontrola skarbowa

Marta i Piotr Nowakowie, będąc małżeństwem, postanowili kupić mieszkanie w centrum miasta, które miało stanowić ich wspólną własność. Piotr prowadził firmę budowlaną, którą założył po ślubie. Po kilku latach, w 2021 roku, zdecydowali się na rozdzielność majątkową ze względu na ryzyko zawodowe Piotra.

W 2022 roku urząd skarbowy przeprowadził kontrolę firmy Piotra za rok 2019, odkrywając błędy w rozliczeniach podatkowych i naliczając zaległości. Mimo że w momencie wykrycia długu mieli już rozdzielność majątkową, urząd mógł dochodzić spłaty z majątku wspólnego, gdyż zobowiązanie powstało w okresie, kiedy obowiązywała wspólność majątkowa.

 

Zaległości podatkowe a darowizna

Katarzyna i Tomasz Zielińscy, będąc małżeństwem, prowadzili wspólnie sklep. W trakcie trwania ich związku kupili działkę budowlaną na wspólność majątkową, na której planowali wybudować dom. W 2020 roku postanowili ustanowić rozdzielność majątkową – Tomasz zatrzymał firmę, a Katarzyna stała się jedyną właścicielką działki.

W 2023 roku urząd skarbowy wykrył zaległości podatkowe za rok 2018, kiedy to mieli wspólność majątkową. Pomimo ustanowienia rozdzielności majątkowej w 2020 roku, urząd mógł dochodzić zaległości podatkowych również z majątku wspólnego, czyli również z działki, która obecnie należała do Katarzyny.

Podsumowanie

W przypadku małżeństw z rozdzielnością majątkową odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej pozostaje nadal aktualna. Oznacza to, że długi podatkowe męża, powstałe przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej, mogą być egzekwowane z majątku wspólnego. Warto zatem dokładnie rozważyć wszystkie aspekty prawne przed podjęciem decyzji o rozdzielności majątkowej.

Oferta porad prawnych

Zapewniamy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, aby pomóc Państwu w skutecznym zarządzaniu kwestiami majątkowymi i podatkowymi w małżeństwie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926
2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 maja 2021 r., sygn. akt III FSK 3420/21
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 28 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 581/18

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Nowak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu