Rozbiórka stodoły bez składania wniosku o pozwolenie• Autor: Patrycjusz Miłaszewicz |
Stałem się właścicielem nieruchomości z zabudowaniami. Odremontowałem dom, ale stara stodoła nadaje się tylko do rozbiórki. W starostwie powiedziano mi, że muszę złożyć wniosek o zezwolenie na rozbiórkę, do którego trzeba dołączyć bardzo dużo dokumentów. Czy mogę jakoś uniknąć tej procedury? |
|
Rozbiórka obiektów budowlanychOdpowiadając na Pańskie pytanie, chciałbym w pierwszej kolejności stwierdzić, iż w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) zostały uregulowane m.in. kwestie dotyczące rozbiórki obiektu budowlanego. Przed przystąpieniem do dalszych rozważań pragnę stwierdzić, iż pojęcie „obiekt budowlany” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego, zgodnie z którym „ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć:
Stosownie natomiast do treści art. 3 pkt 2 przez pojęcie „budynek” należy rozumieć „taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”. Kiedy rozbiórka nie wymaga pozwolenia według prawa budowlanego?Pańską stodołę zgodnie z przedstawionymi powyżej wyjaśnieniami należy uznać za budynek w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, a zatem chciałbym zauważyć, iż informacje, które otrzymał Pan w starostwie powiatowym, są zgodne z aktualnie obowiązującym prawem, albowiem zgodnie z art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego „pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
Ponadto zgodnie z art. 31 ust. 2 „rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót”, natomiast stosownie do brzmienia art. 32 ust. 1 pkt 2 „pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów”. Czy rozbiórka stodoły wymaga pozwolenia?Przenosząc wspomniane powyżej obowiązujące przepisy Prawa budowlanego na grunt Pańskiej sprawy, który przedstawił Pan w pytaniu, pragnę stwierdzić, iż aby przystąpić do rozbiórki stodoły, faktycznie zobowiązany Pan jest do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektu budowlanego.
Istnieje również w mojej ocenie inna droga postępowania, która może znaleźć zastosowanie w tym przypadku. Otóż, zgodnie z art. 67 ust. 1 Prawa budowlanego „jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia”. Wniosek o nakazanie rozbiórki obiektu budowlanegoPowołując się na powyższy przepis, uważam, iż może Pan wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o nakazanie rozbiórki obiektu budowlanego, oczywiście przy założeniu, iż w Pańskim przypadku budynek, jakim jest stodoła, jest nieużytkowany lub niewykończony, a ponadto nie nadaje się do odbudowy lub wykończenia. Przed wydaniem decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego właściwy organ stosownie do § 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu postępowania w sprawach rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów budowlanych (Dz. U. z 2004 r. Nr 198, poz. 2043):
Zgodnie natomiast z § 6 rozporządzenia „na podstawie ustaleń wynikających z oględzin, rozprawy oraz ekspertyzy technicznej, jeśli był nałożony obowiązek jej sporządzenia, właściwy organ, po stwierdzeniu, że obiekt budowlany lub jego część nie nadaje się do remontu, wykończenia lub odbudowy, wydaje decyzję o nakazie rozbiórki”.
Reasumując, chciałbym podkreślić, iż obowiązujące przepisy nakładają na Pana obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku, niemniej jednak uważam, że w Pańskiej sytuacji możliwy jest również drugi tryb postępowania, a więc złożenie w starostwie powiatowym wniosku o nakazanie rozbiórki obiektu budowlanego. W sytuacji negatywnego zajęcia stanowiska w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, osobiście nie widzę innego trybu postępowania niż wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na rozbiórkę.
Proszę pamiętać, iż zgodnie z art. 93 pkt 3 Prawa budowlanego „kto dokonuje rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części, naruszając przepisy art. 28 lub art. 31 ust. 2 – podlega karze grzywny”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Patrycjusz Miłaszewicz Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Aplikację radcowską ukończył przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa administracyjnego oraz prawa gospodarczego. Obecnie prowadzi własną kancelarię, która świadczy kompleksową pomoc prawną na rzecz klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale