.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kara dla nieletniego za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu

• Autor: Monika Cieszyńska

Mój szesnastoletni syn jadąc rowerem został zatrzymany przez patrol policji. Badanie alkomatem wykazało 0,23‰ alkoholu w wydychanym powietrzu. Sporządzono protokół i sprawę przekazano do sądu grodzkiego i rodzinnego. Chciałabym się dowiedzieć jaka kara grozi za takie wykroczenie? Według policji, zakaz dotyczyć będzie nie tylko rowerów, ale także (w przyszłości) innych pojazdów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara dla nieletniego za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu

Jaka kara grozi nieletniemu za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

Przeciwko Pani synowi toczy się postępowanie o popełnienie wykroczenia z art. 87 § 2 Kodeksu wykroczeń, za które grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna, przy czym kara aresztu może zostać warunkowo zawieszona na okres próby, jeśli zajdą ku temu przesłanki. Nadto sąd, jeśli uzna Pana syna za winnego popełnienia tego czynu musi orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu. Orzeczenie zakazu jest obligatoryjne i tylko w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – odstąpić od jego wymierzenia.

Czy sąd może odstąpić od wymierzenia kary osobie małoletniej?

Zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary lub odstąpienie od jej wymierzenia jest dla sprawcy jednakże nagrodą szczególnego rodzaju, a zatem powinno mieć miejsce w sytuacjach wyjątkowych, a mianowicie wówczas jeżeli sprawca, który odnosząc się z należnym szacunkiem dla prawa i z reguły stosując się do ustawowych dyspozycji popełni wykroczenie przypadkowo, a nadto kierowały nim szlachetne pobudki. Sąd, orzekając zakaz prowadzenia pojazdów jest zobowiązany określić rodzaj pojazdu, którego dotyczy zakaz. Jakie będą to pojazdy zadecyduje sąd opierając się na okolicznościach popełnionego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; one będą wskazywać, czy niebezpieczeństwo takie występuje tylko w razie prowadzenia jednego rodzaju pojazdów, w przypadku Pani syna – rowerów, czy kilku rodzajów, na przykład rowerów, samochodów osobowych i motocykli, czy wreszcie wszelkich pojazdów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Na jaki okres sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów osobie małoletniej?

Należy pamiętać, iż zakres przedmiotowy zakazu zależy od niebezpieczeństwa jaki może stwarzać udział sprawcy w ruchu w charakterze prowadzącego pojazd. Zakres ten powinien być proporcjonalny do niebezpieczeństwa; im wyższy jego stopień, tym szerszy zakres. Myślę, że w przypadku Pani syna stopień niebezpieczeństwa nie był nadzwyczaj duży.

 

Należy też wiedzieć, że zakaz prowadzenia pojazdów będzie orzeczony na określony czas tj. w granicach od sześciu miesięcy (minimalny czas trwania zakazu) do 3 lat (maksymalny czas trwania).

 

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nie jest uzależnione od tego czy sprawca posiada uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Aktualne jest stanowisko Sądu Najwyższego, że zakaz ten „nie może ograniczać się tylko do tych osób, które mają pozwolenie na prowadzenie pojazdów, lecz dotyczy także osób, które w chwili popełnienia przestępstwa nie miały wymaganego pozwolenia. Osoby te pozbawione będą możliwości uzyskania takiego pozwolenia przez określony w orzeczeniu sądowym czas”.

Skazanie za prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu a wpis do kartoteki karnej

Możliwe jest także podanie orzeczenia do publicznej wiadomości w szczególny sposób przez jego publikację w prasie lub jego ogłoszenie w zakładzie pracy, uczelni, miejscu zamieszkania ukaranego, w szkole lub w innym właściwym miejscu lub w inny podobny sposób, jeżeli może to mieć znaczenie wychowawcze. Niestety ukaranie za wykroczenie spowoduje wpis do kartoteki karnej. Zatarcie ukarania nastąpi po upływie 2 lat od wykonania kary (tzn. po upływie tego okresu wpis z kartoteki zostanie usunięty).

 

W ewentualnej obronie należy podnieść fakt, iż Pani syn nieznacznie przekroczył granicę od której ustawa nakazuje uznać, iż osoba jest „w stanie po użyciu alkoholu”. Stan po użyciu alkoholu zachodzi bowiem, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰. Okolicznością łagodzącą będzie również młody wiek Pani syna. Sąd wymierzając karę będzie miał przede wszystkim na względzie, żeby sprawcę wychować. Jeśli zaś chodzi o postępowanie przed sądem rodzinnym, to uważam, iż sąd rodzinny może ustanowić nad synem dozór kuratora.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu