.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja ze studiów a zwrot opłat za czesne

• Opublikowano: 19-04-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Poinformowałam mailowo uczelnię, na której studiuję, że chcę odstąpić od umowy o naukę na studiach wyższych z żądaniem zwrotu zapłaconego czesnego, gdyż uczelnia nie wypełnia zapisów umowy. Otrzymałam z uczelni informację, że powinnam złożyć pismo o rezygnacji ze studiów. W sprawie opłat mam wystosować oddzielne pismo. Czy złożenie oświadczenia o rezygnacji ze studiów nie spowoduje zablokowania możliwości uzyskania zwrotu zapłaconego przeze mnie czesnego? Załączam do wglądu uczelniany formularz rezygnacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja ze studiów a zwrot opłat za czesne

Forma pisemna oświadczenia o rezygnacji ze studiów

Zgodnie z art. 74 § 1 Kodeksu cywilnego „zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności”. Skoro zastrzeżono formę pisemną, musi się Pani do niej dostosować.

Regulamin uczelni a zwrot opłat

Zgodnie z regulaminem opłat:

 

„Rezygnacje i skreślenia.

 

  • W przypadku, gdy Student z góry wniósł Opłatę za semestr programowy , Uczelnia na wniosek Studenta zwróci mu proporcjonalną część Opłaty za semestr programowy za niewykorzystany czas studiów na zasadach, o których mowa niżej w ust. 5.
  • Zwrot Opłaty za semestr programowy następuje w terminie do 21 dni roboczych licząc od dnia wpływu do Uczelni wniosku, o którym mowa wyżej w ust. 4. Przepis § 4 ust. 9 niniejszego Regulaminu stosuje się odpowiednio.
  • Zasady określone w ust. 5 niniejszego paragrafu stosuje się również odpowiednio do ustalania proporcjonalnej wysokości należności Uczelni z tytułu opłat wynikających z tytułu powtarzania zajęć programowych.
  • W przypadku niezawiadomienia Uczelni o rezygnacji ze studiów w sposób, o którym mowa wyżej w ust. 3 Student pokrywa Opłatę za semestr programowy do końca miesiąca, z zaliczeniem do studiów na Uczelni miesiąca, w którym został skreślony przez Uczelnię z listy studentów.
  • Ponowny wpis na listę studentów możliwy jest po wcześniejszym uregulowaniu wszystkich zaległości z tytułu Opłat wraz z maksymalnymi odsetkami za opóźnienie”.

 

Złożenie oświadczenia o rezygnacji ze studiów nie zamyka Pani drogi do dochodzenia zwrotu za niewykorzystaną część czesnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu