Rezygnacja z umowy najmu zaraz po podpisaniu• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Mam problem z umowa o najem okazjonalny na czas nieokreślony. Po tygodniu, czyli właściwie zaraz po podpisaniu umowy, najemca zrezygnował z umowy bez podania przyczyny. W tym czasie zainwestowałem w wymianę pieca, opał, sterowanie bramą wjazdową (na prośbę najemcy). Jakie konsekwencje ponosi najemca? Proszę o informację, czy najemca mógł zrezygnować z umowy najmu praktycznie zaraz po jej podpisaniu. |
|
Czy najemca ma prawo zrezygnować z umowy zaraz po jej podpisaniu?Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że najemca miał prawo wypowiedzieć umowę najmu, bez podania przyczyny, bo sam się Pan na zgodził z góry na taką ewentualność, zawierając umowę najmu na czas nieokreślony i przewidując w niej, w paragrafie 8 miesięczny termin wypowiedzenia, który akurat dla najemcy ma zastosowanie.
Jeżeli chciał Pan się związać umową najmu na określony czas i uniemożliwić najemcy wypowiedzenie najmu, należało zawrzeć umowę na czas oznaczony. Konsekwencje rozwiązania umowy zaraz po podpisaniuSkoro zatem najemca skorzystał z prawa, jakie gwarantuje mu zarówno umowa, jak i Kodeks cywilny, który w tym zakresie ma zastosowanie, nie można uznać, że dopuścił się jakiegokolwiek niewykonania umowy, które skutkować miałoby jego odpowiedzialnością względem Pana jako wynajmującego. Innymi słowy, najemca nie poniesie żadnych konsekwencji. Oczywiście za okres wypowiedzenia, czyli wspomniany miesiąc, musi nadal płacić czynsz, ewentualnie jeżeli nie zapłaci – może sobie Pan czynsz potrącić z pobranej kaucji.
Wymiana pieca czy jakiegoś urządzenia sterującego bramą to wydatki, które ponosi wynajmujący. Art. 6 a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowy zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego wprost stanowi, że wymiana pieców grzewczych to obowiązek wynajmującego. Tak więc przykro mi, ale dokonując wymiany urządzeń, wykonywał Pan po prostu swoje obowiązki, jakimi ustawodawca obciążył wynajmującego. To do Pana bowiem należy nieruchomość, więc jest to inwestycja w Pana własność, dlatego ustawodawca zastosował takie właśnie rozwiązanie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale