.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z sali weselnej, jak uniknąć wygórowanego odstępnego i co mówi umowa?

• Data: 26-03-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mam problem z rezygnacją z sali weselnej. Daliśmy zaliczkę na zarezerwowanie sali weselnej, a teraz jestem w ciąży i raczej nie będzie możliwe z dobrym humorem zrobić wesele. Myślałam jednak, że stracę tylko zadatek, a muszę zapłacić 65% wartości wesela. Czy jest jakieś inne wyjście? Dołączam umowę do analizy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z sali weselnej, jak uniknąć wygórowanego odstępnego i co mówi umowa?

Zapisy umowy o organizację przyjęcia weselnego – rezygnacja

Jako że prawo cywilne przewiduje generalną zasadę swobody umów (art. 3531 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”), decydujące znaczenie dla ustalenia, czy właściciel sali weselnej ma rację, są zapisy zawartej między stronami umowy.

 

W dniu zawarcia umowy wpłaciła Pani honorarium, tzw. wpisowe, w kwocie 4 tys. zł. W umowie wskazano, że tylko w przypadku realizacji przyjęcia wchodzi ono w zakres całkowitej ceny za jego organizację. Dalej, kluczowy jest pkt X – strony w nim umówiły się, że w terminie krótszym niż 18 miesięcy przed datą imprezy ma Pani prawo od umowy odstąpić, płacąc odstępne w wysokości 30% umówionego wynagrodzenia. Gdy zaś do odstąpienia dochodzi w terminie krótszym niż 9 miesięcy przed ustaloną datą imprezy, to odstępne wynosi aż 65% wartości wynagrodzenia.

 

Z kolei punkt Y wskazuje, że jeśli żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za niemożność organizacji przyjęcia w umówionym terminie, wtedy ma Pani prawo przełożyć imprezę na inny termin, jednak gdyby miała miejsce w innym roku niż umówiony pierwotnie, cena może wzrosnąć.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy ciąża usprawiedliwia przełożenie przyjęcia weselnego?

Generalnie ciąża nie jest chorobą i nie stanowi sama w sobie o niemożliwości organizacji wesela. Gdyby jednak miała Pani ciążę zagrożoną, lekarz zakazałby ruchu, stresu, forsowania i miałaby Pani na to dowód w postaci zwolnienia lekarskiego na całą ciążę i zaświadczenia o tym, że ciąża wymaga wypoczynku (jest zagrożona) wtedy – na mocy przywołanego punktu umowy – mogłaby Pani imprezę przełożyć (licząc się ze wzrostem kosztu w następnych latach).

 

Ewentualna opcja to następny punkt, czyli poszukanie kogoś (pary) na swoje miejsce na umówione warunki i uzyskanie zgody właściciela sali na wstąpienie tej pary w Pani miejsce do umowy.

 

W innym wypadku faktycznie rezygnacja w terminie krótszym niż 9 miesięcy do daty imprezy daje prawo zatrzymania honorarium wpisowego i żądania odstępnego 65%. Takie kwoty i warunki Pani zaakceptowała, podpisując umowę w tym brzmieniu. Brak zapłaty odstępnego powoduje co do zasady nieskuteczność oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a wówczas właściciel sali ma prawo żądać pełnego wynagrodzenia, jakby impreza się odbyła na warunkach w umowie ustalonych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odstępne – kiedy jest zbyt wygórowane?

Odstępne jest zgodne z Kodeksem cywilnym, bowiem art. 396 K.c. wskazuje, że: „Jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne), oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego”. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 16.11.2022 r. I NSNc 398/21: Co do zasady wysokość odstępnego strony mogą wskazać według uznania. Z art. 395 K.c. wynika jedynie, że odstępne powinno stanowić „oznaczoną sumę pieniężną”.

 

Można próbować podnosić zarzut rażąco wygórowanego odstępnego. Jak wskazał SN w wyroku z 22.01.2013 r. VI Aca 931/12: „Zastrzeżenie odstępnego w wysokości niemal 20% opłaty rocznej za kształcenie na uczelni uznać należy za rażąco wygórowane. O abuzywności takiego postanowienia świadczy również fakt, że nakłada ono wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty odstępnego, nie przewidując nałożenia takiego obowiązku na przedsiębiorcę:.

Droga sądowa

Prawdą jest jednak, że jeśli nie dogada się z Pani z wykonawcą i umownie nie zaakceptuje kwoty odstępnego, to tylko sąd w toku procesu sądowego jest władny prawomocnym wyrokiem ocenić, czy odstępne w tym przypadku jest zawyżone. Proces to zaś czas i koszt (opłata sądowa zależna jest od kwoty odstępnego, jakiej żąda wykonawca, a jaką Pani kwestionuje, natomiast jej wysokość wskazuje widełkowo art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Rezygnacja z sali weselnej na krótko przed datą imprezy

Ewa z narzeczonym zarezerwowali salę weselną na jesień, jednak wkrótce po podpisaniu umowy Ewa dowiedziała się, że jest w ciąży, a lekarz zalecił odpoczynek. Zdecydowali się zrezygnować z sali weselnej, mając nadzieję, że stracą tylko zadatek. Okazało się, że zgodnie z umową muszą zapłacić 65% wartości całej imprezy, ponieważ odstąpili od umowy na mniej niż 9 miesięcy przed datą wesela. Ewa próbowała negocjować, ale musiała zapłacić wysoką kwotę odstępnego.

 

Przełożenie wesela z powodu ciąży zagrożonej

Anna, która była w ciąży zagrożonej, musiała przełożyć swoje wesele. Zgłosiła właścicielowi sali weselnej, że nie może zorganizować przyjęcia w umówionym terminie z powodu zaleceń lekarza. Dzięki zaświadczeniu lekarskim o zagrożonej ciąży, udało się przełożyć wesele na późniejszy termin, chociaż cena sali wzrosła o 10% w kolejnym roku. Dzięki zapisom w umowie uniknęła konieczności ponoszenia pełnych kosztów organizacji wesela.

 

Poszukiwanie nowej pary na swoje miejsce

Kasia i Michał postanowili zrezygnować z organizacji wesela na sali, ale nie chcieli stracić całej kwoty. Zgodnie z umową mieli możliwość poszukać innej pary, która przejmie ich rezerwację. Po kilku tygodniach znaleźli inną parę, która zgodziła się na te same warunki, a właściciel sali wyraził zgodę na zmianę rezerwacji. Dzięki temu Kasia i Michał uniknęli płacenia wysokiego odstępnego, a sala została wykorzystana na wesele innej pary.

Podsumowanie

Rezygnacja z sali weselnej może wiązać się z wysokimi kosztami, szczególnie gdy odstąpienie od umowy następuje w krótkim czasie przed datą imprezy. Kluczowe znaczenie mają zapisy umowy, które określają wysokość odstępnego oraz ewentualne możliwości przełożenia wydarzenia lub znalezienia zastępcy. Warto dokładnie analizować warunki umowy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących rezygnacji z sali weselnej i innych kwestii związanych z umowami. Nasz zespół pomoże Ci znaleźć rozwiązanie i zminimalizować ryzyko finansowe. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu