.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z podpisania umowy o pracę

Zawarłam z potencjalnie przyszłym pracodawcą umowę przedwstępną w formie pisemnej. Umowa obowiązuje obie strony – mnie jako pracownika do podjęcia pracy, a pracodawcę do zatrudnienia. Umowa zawiera: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy. Nie została natomiast określona kara umowna za niewywiązanie się z treści umowy przez którąkolwiek ze stron. Chciałabym prosić o poradę dotyczącą rezygnacji z podpisania umowy o pracę. Czy mogę odstąpić od umowy (czy jest to odstąpienie od umowy, czy jej wypowiedzenie zgodnie z Kodeksu pracy)? Czy jest konieczne wyrażenie zgody przez pracodawcę? Jak wysokie odszkodowanie może przysługiwać pracodawcy z uwagi na odstąpienie od podpisania przeze mnie umowy o pracę? Czy mogę zawrzeć porozumienie w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z podpisania umowy o pracę

Fot. Fotolia

Wspólny list intencyjny zawierający oświadczenie woli obu stron

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w kwestii listu intencyjnego nie doczekaliśmy się jeszcze bogatego orzecznictwa sądów powszechnych, jak też Sądu Najwyższego. Każdy tego rodzaju przypadek winien być zatem traktowany z należytą uwagę i po zbadaniu wszelkich nawet najmniejszych szczegółów jego treści.

 

Na uwagę zasługuje jednak pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 października 2011 r., sygn. akt V CSK 425/10, zgodnie z którym „wspólny list intencyjny, zawierający oświadczenie woli obu stron, z reguły wyraża jedynie wolę zawarcia umowy po przeprowadzeniu negocjacji”. W Pani przypadku, jak wynika z przesłanej treści listu, negocjacje jednak zostały już zakończone, bowiem określono zarówno stanowisko pracy, wynagrodzenie, jak też wskazano na pakiet socjalny.

 

Z uwagi na powyższe nie może być mowy o negocjacjach, gdyż wszystko, co istotne, zostało już w liście ustalone.

 

Zachodzi pytanie, czy pracodawca do czasu podpisania z Panią listu intencyjnego poniósł jakieś koszty, np. związane z Pani przeszkoleniem?

 

W mojej ocenie to, że list intencyjny został podpisany przez Pani, jako przyszłego pracownika i X jako przyszłego pracodawcę nie oznacza, że do umowy tej (tak nazwałbym list) stosować należy przepisy Kodeksu pracy. Moim zdaniem zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niedochowanie postanowień listu intencyjnego

Powszechnie przyjmuje się, że list intencyjny nie ma charakteru wiążącego. Z uwagi na powyższe niedochowanie jego postanowień nie skutkuje przyznaniem określonego roszczenia jednej ze stron tegoż listu. Inaczej kwestia wygląda w przypadku umowy przedwstępnej. W mojej ocenie, mając na uwadze treść Pani pytania, można by pokusić się o stwierdzenie, że mamy raczej do czynienia z umową przedwstępną, a nie z listem intencyjnym. Mniemam jednak, iż nazewnictwo wynika z megalomanii pracodawcy, w której miała Pani podjąć zatrudnienie. Często bowiem spotykam się z twierdzeniem, że Kodeks cywilny nie jest dostosowany do dzisiejszych czasów. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż w tego rodzaju sytuacjach, mając na uwadze, że pracodawcy, którzy takie umowy podpisują często korzystają z renomowanych kancelarii wywodzenie następnie, że korporacja miała na myśli umowę przedwstępną, a nie list intencyjny nie spotyka się z uzasadnieniem.

Podpisanie przedwstępnej umowy o pracę a odszkodowanie za niepodjęcie pracy w terminie

Skoro przyszły pracodawca nazywa Państwa porozumienie listem intencyjnym, to nie mają do niego zastosowanie przepisy dotyczące umowy przedwstępnej. Możliwe jest jednak zawarcie umowy przedwstępnej pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Powyższe wynika bezpośrednio w poglądu wyrażonego przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 13 maja 1977 r., sygn. akt I PZ 23/77, zgodnie z którym „dopuszczalne jest zawarcie na podstawie art. 391 k.c. w związku z art. 300 k.p. umowy, w której zakład pracy wskutek rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem uczyni przyrzeczenie, że inny zakład pracy zatrudni tego pracownika. Roszczenie odszkodowawcze z tytułu odmowy zatrudnienia przez ten zakład pracy przysługuje pracownikowi od zakładu pracy, który złożył przyrzeczenie”.

Z uwagi jednak na treść zawartej przez Panią umowy, w mojej ocenie nie ma możliwości dochodzenia od Pani odszkodowania za niepodjęcie pracy w terminie, albowiem sama umowa takiego postanowienia nie zawiera. Jedynie wówczas, gdyby pracodawca poniósł koszty Pani przeszkolenia przed zawarciem listu i umowy, wówczas widzę taką możliwość, ale tylko w zakresie kosztów szkolenia, a nie ewentualnych strat niedoszłego pracodawcy. Przypominam jednak, że orzecznictwo w tym zakresie nie jest bogate, a zatem punktów odniesienia także nie ma zbyt wiele. Z uwagi na powyższe nikt Pani nie da 100% gwarancji wygrania sprawy z niedoszłym pracodawcą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu