.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z nowej pracy przed jej podjęciem

Jestem specjalistą w wąskiej dziedzinie. Dostałam bardzo atrakcyjną ofertę pracy, będąc zatrudnioną w innej firmie. Przystałam na warunki i podpisałam umowę o pracę na okres próbny (3 miesiące) ze sporym wyprzedzeniem, bo na niecałe 2 miesiące przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie (obowiązuje mnie 1-miesięczny okres wypowiedzenia). Natomiast w międzyczasie zmieniły się okoliczności w moim życiu prywatnym i chciałabym jednak pozostać w dotychczasowej firmie. Dotychczasowy pracodawca chciałby mnie zatrzymać w firmie. Jakie konsekwencje mogą się wiązać z wypowiedzeniem nowej umowy przed rozpoczęciem pracy? Jak ich uniknąć? Nie przypominam sobie podpisywania żadnych zobowiązań finansowych, ale jest to możliwe, ze względu na duży odstęp czasu od momentu podpisania oraz fakt, że jest to duża międzynarodowa korporacja. W moim komplecie dokumentów nie znalazłam żadnego takiego oświadczenia (tylko umowę oraz skierowanie na badania). Czy dotychczasowy pracodawca po takiej sytuacji może uznać mnie za pracownika niegodnego zaufania i wypowiedzieć umowę o pracę (na czas nieokreślony, zatrudniona od 2 lat)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z nowej pracy przed jej podjęciem

Fot. Fotolia

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny

Jeśli nie podpisała Pani umowy przedwstępnej, a jedynie umowę o pracę, to właściwie jej wypowiedzenie nie wiąże się dla Pani z żadnymi konsekwencjami. 

 

Zgodnie z art. 34 ustawy Kodeks pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące”.

 

Tak wiec skoro Pani umowa miała trwać 3 miesiące, ma Pani 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Obecny pracodawca nie może za to użyć Pani wypowiedzenia drugiej umowy jako argumentu do Pani zwolnienia. Co więcej – w ogóle nie musi o tej drugiej umowie wiedzieć. Pracodawca może uznać pracownika za niegodnego zaufania tylko na podstawie działań pracownika w danym zakładzie pracy, a nie u innego pracodawcy. A nawet w takim przypadku pracodawca musiałby dobrze uzasadnić, dlaczego utracił do Pani zaufanie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu