Rezygnacja z intercyzy• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Kilka lat temu moi rodzice ustanowili rozdzielność majątkową u notariusza. Teraz chcieliby zrezygnować z tej intercyzy. Czy jest taka możliwość? |
|
Czy można powrócić do wspólności majątkowej małżeńskiej po wcześniejszym podpisaniu intercyzy?Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.
Z treści Pani pytania wynika, że przed laty Pani rodzice zawarli umowę majątkową małżeńską, na mocy której ustanowili rozdzielność majątkową. W chwili obecnej Pani rodzice chcieliby powrócić do wspólności majątkowej małżeńskiej. Zastanawia się Pani, czy jest taka możliwość.
W mojej ocenie, nie ma przeszkód prawnych, by podpisać umowę majątkową małżeńską, na mocy której zniesiona zostanie rozdzielność majątkowa i ponownie pomiędzy Pani rodzicami będzie występowała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska.
Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Podstawą takiego działania jest przepis art. 47 § 2 K.r.o., zgodnie z którym umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.
Reasumując, należałoby udać się do notariusza, przed którym rodzice zawierali rozdzielność majątkową i rozwiązać taką umowę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale