Renta z ZUS• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Z końcem miesiąca rozwiązano ze mną umowę o pracę; wcześniej przebywałem na zwolnieniu lekarskim (choruję na stwardnienie rozsiane). W związku z tym chciałbym starać się o zasiłek chorobowy i rentę z ZUS (przepracowałem 26 lat). Mam jednak wątpliwość: razem z żoną jesteśmy właścicielami 6 ha ziemi. Czy mimo to mogę otrzymać świadczenia? |
|
Warunki przyznania zasiłku chorobowegoKwestie związane z niezdolnością do pracy z powodu choroby po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (tj. po ustaniu zatrudnienia) są określone w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z tą ustawą zasiłek chorobowy będzie Panu przysługiwał, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Proszę pamiętać, że mimo spełnienia powyższych warunków nie będzie Pan mógł otrzymać zasiłku chorobowego, jeżeli jako osoba niezdolna do pracy kontynuuje Pan działalność zarobkową (ale z Pana opisu nie wynika, aby tak było). W przypadku osób posiadających gospodarstwo rolne przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy mogą one przystąpić do ubezpieczenia społecznego rolników.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odnosi możliwość przystąpienia do rolniczego ubezpieczenia społecznego (w którego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie chorobowe) do rolników, którzy posiadają gospodarstwo rolne obejmujące obszar użytków rolnych przekraczających 1 ha przeliczeniowy lub prowadzi dział specjalny produkcji rolnej oraz jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty. Zatem w Pana przypadku nie można twierdzić, że kontynuuje Pan lub prowadzi działalność zarobkową z powodu posiadania ziemi, skoro podlegał Pan ubezpieczeniu ZUS, a nie KRUS, i ma zapewnione prawo do renty z ZUS – o czym poniżej.
Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że „prowadzenie na własny rachunek działalności rolniczej, która nie stanowi tytułu podlegania rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.), nie oznacza kontynuowania lub podjęcia działalności zarobkowej w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”.
Niemniej dla bezpieczeństwa można złożyć oświadczenie, że nie osiąga Pan dochodów z posiadanej ziemi, np. został zwolniony z opłacania podatku rolnego, ponieważ nie wykluczam, że ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku chorobowego, jeśli stwierdzi, że hektary przeliczeniowe wynoszą ponad 1 ha. Warunki przyznania renty z tytułu niezdolności do pracyNależy pamiętać, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
Wymóg powstania niezdolności do pracy (niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu) w czasie określonym ustawą emerytalną nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
Okresy składkowe i nieskładkowe wymagane do nabycia prawa do rentyOkres składkowy i nieskładkowy wymagany do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uzależniony jest od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
W przypadku osoby, której niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, wymaga się, aby pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy został przebyty w ciągu ostatniego dziesięciolecia poprzedzającego dzień:
Ustalanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracyPrzy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz obliczaniu jej wysokości uwzględnia się okresy składkowe i okresy nieskładkowe.
Okresami składkowymi są m.in.:
Okresy nieskładkowe to okresy braku aktywności zawodowej, które z uwagi na ich specyfikę w pełni uzasadniają uwzględnienie przy ustalaniu prawa do renty.
Za okresy nieskładkowe uważa się np.:
A zatem prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie. Jeżeli pobiera Pan zasiłek chorobowy (świadczenie rehabilitacyjne, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy), prawo do renty powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku. Wpływ posiadania ziemi (gospodarstwa rolnego) na przyznaną rentę z ZUSW Pańskim przypadku należałoby się odnieść do brzmienia art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, na zasadach określonych w ust. 3-8 oraz w art. 105.
Zgodnie więc z tymi przepisami w przypadku, gdy emeryt lub rencista osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, zawieszeniu lub zmniejszeniu podlega m.in. renta z tytułu niezdolności do pracy. Na zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Za działalność podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej. Jest to w szczególności:
Trzeba mieć na względzie, że ust. 4 art. 105 określa, że powyższe regulacje mają zastosowanie również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.
Odnosząc powyższe przepisy do Pańskiego przypadku, należy stwierdzić, że podlega Pan ubezpieczeniu społecznemu ZUS, które bierze się pod uwagę bez uwzględniania ewentualnej działalności rolniczej czy posiadania ziemi. Stąd też w mojej opinii sam fakt posiadania ziemi powyżej 5 ha nie ma wpływu na przyznanie Panu renty z ZUS, a także na jej ewentualne zmniejszenie czy zawieszenie. Taki wpływ miałoby natomiast ewentualne osiąganie przez Pana przychodów w działalności pozarolniczej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale