Renta z powodu choroby zawodowej nauczyciela• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem nauczycielem od 1983 roku. W tym czasie byłam już 3-krotnie na urlopie dla poratowania zdrowia ze względu na zły stan strun głosowych i głośni. Chciałam dać radę do emerytury, w ubiegłym roku w maju nabrałam prawa do świadczenia kompensacyjnego, ale podjęłam jeszcze pracę w tym roku szkolnym, myślałam, że jeszcze podołam. Niestety ten rok to pasmo ciągłych zwolnień, pracuję poniedziałek, wtorek już kończy się dla mnie wielką chrypą i trudnościami w mówieniu – nie daję rady głosowo. Lekarz proponuje mi półroczne L4 (ponoć płatne 100%) i ewentualnie później przejść na świadczenie do emerytury lub ubiegać się o rentę z powodu choroby zawodowej nauczyciela. Czy te opcje są możliwe, co robić? |
Fot. Fotolia |
Prawo do świadczenia kompensacyjnegoJeśli ma Pani prawo do świadczenia kompensacyjnego, to oczywiście może Pani po prostu z niego skorzystać i w ten sposób doczekać do emerytury. Może też Pani skorzystać ze zwolnienia lekarskiego (maksymalny okres zasiłkowy to 182 dni), przy czym zwolnienie lekarskie nie jest płatne 100%, tylko 80%, chyba że:
Kiedy pracownikowi nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?Po 182 dniach choroby pracownik może wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne. Jednak świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje, jeśli pracownik jest uprawniony do jakiegokolwiek z niżej wskazanych świadczeń:
Oznacza to, że skoro ma Pani prawo do świadczenia kompensacyjnego (choć Pani z niego nie korzysta), ZUS nie przyzna Pani świadczenia rehabilitacyjnego. Definicja choroby zawodowejDefinicję choroby zawodowej ustawodawca zawarł w art. 235 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem chorobą zawodową jest choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, o ile w następstwie oceny warunków pracy można bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”. Gdzie zgłosić podejrzenie choroby zawodowej?Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się m.in. właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 z późn. zm.), właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej lub właściwemu inspektorowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej, zwanym dalej w znowelizowanym rozporządzeniu właściwym państwowym inspektorem sanitarnym (zmieniony § 3 ust. 1 pkt 1 znowelizowanego rozporządzenia).
Ich właściwość ustala się według:
Orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowejOrzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej rozpoznania wydaje lekarz orzekający w zakresie chorób zawodowych. Robi to na podstawie:
I tak, jeżeli informacje zawarte we wspomnianych wynikach, dokumentacji i ocenie nie wystarczą do wydania orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej rozpoznania, lekarz orzekający w zakresie chorób zawodowych wystąpi o ich uzupełnienie do:
Podsumowując – nie ma przeszkód, aby starała się Pani o orzeczenie choroby zawodowej, jeśli nie chce Pani przechodzić na świadczenie kompensacyjne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale