.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Renta socjalna a prowadzenie działalności gospodarczej

• Opublikowano: 01-01-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Chciałbym się trochę aktywizować zawodowo. Jestem na rencie socjalnej i do tej pory byłem przekonany, że pobierając rentę socjalną nie można prowadzić własnej firmy. Dzisiaj przeczytałem artykuł, który podaje odmienne informacje, i dlatego dla pewności prosiłbym o jednoznaczne informacje w tej sprawie. Czy pobierając rentę socjalną mogę założyć działalność gospodarczą i nie obawiać się o jej utratę lub zawieszenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Renta socjalna a prowadzenie działalności gospodarczej

Przychody z działalności gospodarczej a zawieszenie renty socjalnej

Prawo nie zakazuje podejmowania działalności gospodarczej ani zatrudnienia osobie pobierającej rentę socjalną. Wiąże się to jednak z tym, że prawo do renty może ulec zawieszeniu.

 

Artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268) stanowi, iż prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Przy czym zgodnie z ust. 2 cyt. przepisu – za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego po przekroczeniu progu. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się prowadzenie działalności pozarolniczej.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu

Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu określone zostały przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.). Art. 6 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy stanowi, iż obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obowiązek ten nie dotyczy jednakże tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają jednocześnie ustalone prawo do emerytury lub renty. Osoby te mogą ubezpieczyć się dobrowolnie (art. 9 ust. 5 ustawy systemowej).

 

Ustawa systemowa określa zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, które zgodnie z art. 1 ustawy obejmują ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Przy czym zgodnie z ustępem 2 cyt. wyżej przepisu – rodzaje świadczeń z ubezpieczeń społecznych i warunki nabywania prawa do tych świadczeń określają inne przepisy. W przypadku świadczeń przysługujących z ubezpieczenia emerytalnego i rentowego są to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach. Katalog tych świadczeń wymienionych w art. 3 cyt. ustawy nie obejmuje renty socjalnej. A zatem renta socjalna nie jest świadczeniem z systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym do osób pobierających to świadczenie nie ma zastosowania przepis art. 9 ust. 5 ustawy systemowej.

 

Za przychód z tej działalności, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o rencie socjalnej, uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru składek dla tychże osób stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, co wynika z regulacji zawartej w art. 18 ust. 8 cyt. ustawy.

 

Próg dochodowy 70% przeciętnego wynagrodzenia

Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Wynika z tego, że prowadzenie działalności gospodarczej skutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej dopiero po przekroczeniu tej stawki.

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i mająca ustalone prawo do renty socjalnej podlega pod ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności, a prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu, jeśli osiągnie przychód powyżej 70% przeciętnego wynagrodzenia. Ponieważ minimalna składka na ubezpieczenie społeczne z działalności to 60% – sam fakt podjęcia działalności nie powoduje zawieszenia renty. Ale osiąganie przychodu powyżej 70% przeciętnego wynagrodzenia już tak.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu