Renta po rodzicach dla osoby niepełnosprawnej• Data: 09-03-2024 • Autor: Adam Dąbrowski |
Pobieram rentę socjalną, moi oboje rodzice już nie żyją. Tata przed śmiercią pobierał już emeryturę, mama pobierała rentę wdowią. Jestem osobą niepełnosprawną, mam znaczny stopień niepełnosprawności wydany na stałe i rentę socjalną na stałe. Czy mam prawo do pobierania renty rodzinnej po zmarłych rodzicach, a dokładnie po tacie? Czy muszę stawić się na komisję ZUS w celu ustalenia ponownie całkowitej niezdolności do pracy? Orzeczenia, jakie posiadam, są wydane przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Orzeczenie pierwsze wydano w 2000 r., gdy miałem 14 lat, a drugie – w 2015 r., kiedy byłem już pełnoletni (oba do wglądu). ZUS twierdzi, że musiałbym mieć orzeczenie o całkowitej niezdolności od nich, aby uzyskać rentę po rodzicu. Dlaczego nie chcą ustalić mojego stanu na podstawie dokumentów szpitalnych i wymienionych orzeczeń, tylko chcą, abym przechodzić stresującą komisję? |
|
Niepełnosprawność a renta po rodzicachRenta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Do renty rodzinnej uprawnione są m.in. dzieci.
Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:
Warunki uzyskania renty rodzinnejDorosłe dziecko niepełnosprawne może ubiegać się o rentę rodzinną pod warunkiem, że stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyło 16 lat życia, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia. Pod pojęciem „nauki w szkole” należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.
Według obydwu przedłożonych przez Pana orzeczeń niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Ustalony jest znaczny stopień niepełnosprawności od 31.05.2000 r. W roku 2000 miał Pan 14 lat – czyli taki stopień niepełnosprawności zaistniał przed uzyskaniem wieku 16 lat. Ale ma Pan zalecone ewentualnie prace w zakładzie pracy chronionej.
Uwzględniając obowiązujące przepisy prawa, stwierdzam, że osoba uprawniona do renty socjalnej może równocześnie pobierać rentę rodzinną. Zgodnie bowiem z treścią art. 4 ustawy o rencie socjalnej „renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
Ustawodawca zastrzega, że osobie, która spełnia powyższe warunki, przysługuje:
Zgodnie z treścią art. 5 „ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu, zwany dalej »lekarzem orzecznikiem«, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”. Czy uprawniony do renty socjalnej może pobierać równocześnie rentę rodzinną?Odnosząc do powyższych przepisów można stwierdzić, że najprawdopodobniej posiada Pan przyznaną rentę socjalną na stałe z uwagi na orzeczoną niezdolność do pracy o charakterze stałym. Zgodnie zatem z treścią art. 7 ustawy: 1. Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. 2. Renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.
Ustawodawca wśród przesłanek warunkujących prawo do renty socjalnej nie wymienia renty rodzinnej.
Z powyższego wynika, że nabędzie Pan i zachowa prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu – o ile komisja lekarska ZUS (orzecznik ZUS) stwierdzi, że stał się Pan osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. A to teoretycznie jest już orzeczone. Jednak dla potrzeb nowego świadczenia ZUS zechce załatwiać to formalnie – nie da się tego uniknąć. Renta socjalna i renta rodzinna – zbieg uprawnień i maks. 200% kwoty najniższej rentyWyjaśniam także, że zgodnie z treścią art. 9 ustawy o rencie socjalnej:
Osoba ubiegająca się o rentę socjalną bądź ją pobierająca jest obowiązana powiadomić jednostkę organizacyjną Zakładu przyjmującą wniosek bądź wypłacającą rentę socjalną o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej oraz organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę rodzinną o posiadaniu uprawnień do renty socjalnej. PrzykładyPodsumowanieOferta porad prawnychPotrzebujesz wsparcia w ubieganiu się o rentę rodzinna po zmarłych rodzicach? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania wymaganych pism. Pomagamy przejść przez proces bez zbędnych komplikacji, maksymalizując Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adam Dąbrowski Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale