.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zleceniodawca nie chce zapłacić za remont mieszkania

• Autor: Katarzyna Cichocka

Prowadzona przeze mnie firma budowlana wykonała remont mieszkania nie podpisując ze zleceniodawcą żadnej umowy. Przed przystąpieniem do prac omówiliśmy oczywiście ich zakres i koszt. Problemy zaczęły się gdy nadszedł czas rozliczenia. Właściciel po tym jak wprowadził się do wyremontowanego mieszkania zakwestionował jakość wykonanych usług (choć według mnie nie miał do tego żadnych podstaw) i ani myśli płacić, mimo że znacznie obniżyłem uzgodnione wcześniej stawki. Jak wpłynąć na zleceniodawcę i sprawić, by wypłacił należne mi wynagrodzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zleceniodawca nie chce zapłacić za remont mieszkania

Umowa o dzieło zawarta w formie ustnej

Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji mogę stwierdzić, iż łącząca Was umowa winna być traktowana jako umowa o dzieło. Stawia to Pana w o tyle korzystniejszej sytuacji, że umowa o dzieło, w przeciwieństwie do umowy o roboty budowlane nie musi być stwierdzona pismem. W mojej ocenie, doszło więc do zawarcie umowy o dzieło w formie ustnej. Przedmiot umowy, a więc wykonanie remontu pomieszczeń mieszkania oraz wysokość wynagrodzenia jako istotne postanowienia umowy, zostały bowiem uzgodnione ustnie.

 

Wskazał Pan również, że prowadzi Pan firmę budowlaną, a więc jest Pan przedsiębiorcą. W takiej sytuacji znajduje zastosowanie przepis art. 6271 K.c., który nakazuje do tego rodzaju umów stosować przepisy o sprzedaży konsumenckiej. W ustawie tej przewidziany jest szczególny tryb reklamacyjny. Funkcjonuje tam bowiem pojęcie niezgodności towaru z umową.

Uprawnienia wynikające ze źle przeprowadzonego remontu

Uprawnieniami są w pierwszej kolejności żądanie naprawy lub wymianę na nowy. Jeżeli kupujący z powodu nadmierności kosztów nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna.

 

W tej sytuacji, skoro dokonał Pan już naprawy a niezgodność towaru z umową nie jest istotna, jedynym żądaniem jakie przysługuje zamawiającym jest żądanie obniżenia wynagrodzenia. A to Pan uczynił, wyczerpany został więc katalog ich uprawnień. Nie mają prawa zrobić remontu na Pański koszt.

 

Zwracam uwagę, że reklamacja a zapłata wynagrodzenia to dwie różne sprawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zlecający remont mieszkania nie chce za niego zapłacić

Umowa o dzieło jest bowiem umową wzajemną charakteryzującą się ekwiwalentnością świadczeń. Oznacza to, że obowiązkowi przyjmującego zamówienie wykonania i wydania dzieła towarzyszy obowiązek po stronie zamawiającego przyjęcia dzieła i zapłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 642 K.c. w braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.

 

W Pana sytuacji zamawiający niewątpliwie dokonał odbioru dzieła, świadczy o tym choćby okoliczność, że zamieszkuje w wyremontowanym mieszkaniu. Z zapłaty wynagrodzenia byłby zwolniony jedynie gdyby dzieło dotknięte było wadą istotną tj. uniemożliwiającą korzystanie. Tu nie ma takiej sytuacji, obowiązek zapłaty wynagrodzenia jest bezsprzeczny.

Wezwanie zamawiającego dzieło do zapłaty 

Proponuję wezwać zamawiającego do zapłaty wynagrodzenia w formie pisemnej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Pismo takie wraz z rachunkiem wystawionym przez Pana będzie podstawą do wystąpienia do sądu z pozwem o zapłatę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Cichocka

Ukończyła Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Odbyła aplikację przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie i we wrześniu 2007 roku zdała egzamin sędziowski. Obecnie pracuje jako asystent sędziego.

 

Po studiach i w trakcie aplikacji pracowała w prywatnej firmie na stanowisku specjalisty ds. prawno-handlowych. Zajmowała się m.in. sporządzaniem opinii prawnych i pism a także konstruowaniem umów handlowych oraz prowadzeniem postępowań w zakresie procedury zamówień publicznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu