Remont darowanej nieruchomości a obawa przed cofnięciem darowizny• Opublikowano: 05-09-2023 • Autor: Karolina Grygorcewicz |
Dostałem nieruchomość w postaci darowizny od ojca, chcę ją wyremontować, żeby zwiększyć jej wartość. Myślę nad jej późniejszą sprzedażą. Obawiam się cofnięcia darowizny przez ojca (będącego pod wpływem drugiej żony). Czy z tego powodu mogę dom przepisać na żonę albo syna? Co z wkładem w remont nieruchomości, jeśli ojciec będzie chciał ją odzyskać? |
|
Cofnięcie darowiznyZgodnie z art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Dodatkowo, zgodnie z art. 898 § 3, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Jednocześnie, zgodnie z art. 900 odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Rażąca niewdzięcznośćWarto przy tym zaznaczyć, że w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że określenie „rażąca niewdzięczność” wywodzone jest z powinności wdzięczności, którą winien okazywać obdarowany względem darczyńcy z uwagi na nieodpłatne przysporzenie majątkowe, które stało się jego udziałem. Jednocześnie znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, a nawet drobne czyny umyślne nie wykraczające poza zwykłe spory życiowe czy incydentalne nieporozumienia. Chodzi więc o zachowania kwalifikowane nieprzyjaznym zamiarem, znacznym nasileniem złej woli, rozmiarem wyrządzonej szkody czy krzywdy, intensywnością czy długotrwałością konfliktu i powtarzalnością w jego ramach nagannych działań (zaniechań) obdarowanego.
Podsumowując, przyjmuje się, że rażąca, a więc kwalifikowana niewdzięczność to takie postępowanie obdarowanego, które polega na umyślnym zawinionym działaniu lub zaniechaniu, skierowanym przeciwko darczyńcy i które uznać należy, z punktu widzenia powszechnie obwiązujących zasad etycznych, za niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę, wykraczające poza zwykłe konflikty rodzinne. Ocena sytuacji przez sądTakże tutaj należy podkreślić, że odwołanie darowizny wykonanej (jak w Pana przypadku) z powodu rażącej niewdzięczności nie będzie oznaczać, że faktycznie będą ku temu jakiekolwiek podstawy prawne i faktyczne. W praktyce to sądy najczęściej dokonują oceny tego, czy dane zachowanie nosiło znamiona rażącej niewdzięczności bazując na konkretnych dowodach przedstawionych w sprawie, a to na darczyńcy (Pana ojcu) spoczywać będzie obowiązek tego wykazania.
Jeśli sąd dojdzie do przekonania, że faktycznie po stronie obdarowanego doszło do rażącej niewdzięczności, wówczas to po Pana stronie powstanie zobowiązanie do przeniesienia na rzecz ojca nieruchomości (w takim stanie, w jakim się aktualnie znajduje). Natomiast, w razie, gdyby poczyniłby Pan nakłady na tej nieruchomości, to po Pana stronie powstaje także roszczenie o ich zwrot w stosunku do Pana ojca, bowiem na podstawie art. 408 Kodeksu cywilnego zobowiązany do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie znalazły pokrycia w użytku, który z nich osiągnął. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania; może jednak zabrać te nakłady, przywracając stan poprzedni.
Podsumowując:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Karolina Grygorcewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale