Rejestracja czterokołowca lekkiego na 15-latka |
Mój syn ukończył 15 lat, posiada dowód osobisty, zrobił prawo jazdy kategorii AM, zakupił czterokołowiec lekki, opłacił opłatę skarbową, a wydział komunikacji odmawia zarejestrowania auta na niego za moją (rodzica) zgodą. Jak to wygląda od strony prawa? |
|
Uprawnienia młodego człowieka związane z czterokołowcemTytułem wstępy wskazuję, że kierowcą czterokołowca lekkiego może być już 14-latek, który zdał egzamin na prawo jazdy kategorii AM. A zatem Pani syn bez wątpienia jest osobą uprawnioną do kierowania czterokołowcem lekkim. Bez wątpienia też za zgodą rodziców mógł być stroną umowy sprzedaży, w której wystąpił jako kupujący. Zgodnie bowiem z art. 15 Kodeksu cywilnego ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Zgodnie zaś z art. 17 Kodeksu cywilnego „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego”. Rejestracja czterokołowca lekkiegoBy jednak poruszać się czterokołowcem lekkim, należy go zarejestrować. W tym celu należy w wydziale komunikacji przedłożyć następujące dokumenty:
Skoro syn ma dowód na to, że jest właścicielem owego pojazdu i inne dokumenty wskazane wyżej wymagane w jego sytuacji, to nie ma podstaw, by odmawiać dokonania rejestracji. Wynika to właśnie z art. 15 i 17 Kodeksu cywilnego. Tym bardziej, gdy załącza zgodę rodziców na dokonanie tejże czynności, a najlepiej jeśli rodzić się stawi wraz z synem i tę zgodę osobiście potwierdzi.
Co więcej, na stronach niektórych urzędów wręcz jest formularz ze zgodą rodzica na rejestrację pojazdu przez dziecko załączony jako gotowy wzór do uzupełnienia.
Jeśli więc syn jest podpisany na umowie sprzedaży pojazdu, miał zgodę rodziców na jej zawarcie i ma zgodę rodziców na rejestrację, to z uwagi na art. 15 i 17 Kodeksu cywilnego nie można odmówić jego rejestracji na syna mimo jego wieku. Proszę w wydziale komunikacji wskazać jasno na owe przepisy i tym samym bezpodstawność odmowy rejestracji. Jeśli to nie poskutkuje, pozostaje przedstawienie przepisów przełożonemu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale