W serwisie
Materiały
Jak rozpocząć działalność gospodarcza polegającą na handlu częściami samochodowymi?• Autor: Monika Cieszyńska |
Chciałbym rozpocząć handel częściami samochodowymi. W związku z tym chciałbym spytać, jak rozpocząć działalność gospodarcza? Jaki rodzaj działalności powinienem zarejestrować w Polsce i jakie płacić podatki. Czy mogę rozmontowywać samochody kompletne (sprowadzone z Anglii), a jeśli tak, czy muszę zdobyć na to pozwolenie? Czy muszę płacić akcyzę i czy wymagane jest pozwolenie na recykling? |
|
Jak rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą?Sam handel samochodowymi częściami używanymi jest legalny. Winien go Pan prowadzić w ramach działalności gospodarczej. Najprostszą formą prowadzenia takiej działalności jest indywidualna działalność gospodarcza. Inne formy działalności to: spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna.
Rozpoczęcie indywidualnej działalności gospodarczej należy rozpocząć od zgłoszenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zgłoszenie takie winno zawierać:
Opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 100 zł.
Sprawy niewymagające postępowania wyjaśniającego powinny być wykonane natychmiastowo. W sprawach bardziej skomplikowanych organ ewidencyjny wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej maksymalnie w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki NarodowejNastępnie w ciągu 14 dni od uzyskania takiego wpisu należy wystąpić do urzędu statystycznego (właściwego ze względu na adres zamieszkania) o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Chodzi o nadanie numeru statystycznego REGON. W tym celu wypełnia się Wniosek RG-1, w którym należy wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności. Działalność ta musi być zgodna z deklaracją dokonaną przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Do wniosku należy załączyć kserokopie: 1) zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu) oraz 2) dowodu osobistego. Organ ma 14 dni na wydanie numeru REGON. Jaką formę opodatkowania wybrać?Kolejnym krokiem jest uzyskanie pieczątek i założenie firmowego konta bankowego. Następnie należy udać się do urzędu skarbowego w celu zarejestrowania NIP. Jeśli będzie Pan indywidualnie prowadził działalność gospodarczą, to Pana NIP będzie jednocześnie NIP-em Pana firmy. Nie zwalnia to jednak Pana od wypełnienia formularza. Przy okazji będzie Pan musiał wybrać formę opodatkowania. Do wyboru ma Pan:
Polecam, by formą rozliczenia była faktura VAT. Dzięki takiej możliwości ma Pan zawsze prawo do rozliczania się z VAT-u , a takiej formy używa większość firm w Polsce. Rozpoczęcie działalności a ubezpieczenie w ZUSW następnej kolejności będzie Pan musiał udać się do ZUS-u w celu wypełnienia odpowiednich formularzy, tj. ZUS ZFA, ZUS ZUA oraz ZUS ZZA. Do ZUS-u musi Pan się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Rozpoczynający działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:
Czy na recykling pojazdów jest potrzebna koncesja?Jeśli chce Pan prowadzić także demontaż części samochodowych (recykling pojazdów), które w przyszłości będzie Pan odsprzedawał potencjalnym klientom, to po pierwsze musi Pan uzyskać koncesję na recykling, po drugie natomiast – jeśli klientami będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi – wówczas będzie Pan miał obowiązek ewidencjonowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych.
Obecnie firma (stacja demontażu lub punkt zbiórki), która chcę uzyskać koncesję na zbiórkę pojazdów wycofanych z eksploatacji, musi uzyskać zarówno zezwolenie „odpadowe”, jak i specjalne zezwolenie wojewody określone w przepisach o ruchu drogowym. Nadto będzie trzeba ponieść koszty adaptacji budynku i placu.
Akcyzę będzie musiał Pan zapłacić.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale